آکاایران: بیشتر افراد نگران این هستند که چربی زیادی در بدن شان ذخیره نشود. عجیب هم نیست! آماری که از چاقی ارائه می شود، هراس انگیز است. تقریباً یک سوم بزرگسالان چاق هستند و از هر سیزده نفر نیز یک نفر دچار چاقی خطرناک است.

متاسفانه، وقتی کسی چاق است، خیلی بیشتر در معرض بیماری ها قرار دارد. ما می دانیم که چاقی با افزایش احتمال مشکلاتی چون دیابت نوع دوم، بیماری قلبی و عروقی و سیزده نوع سرطان ارتباط دارد، تازه این آمار شامل تاثیر چاقی بر سلامت روان نمی شود. مطالعات نشان داده اند افراد چاق، ۲۰ درصد بیشتر در معرض افسردگی بالینی هستند.

مهم است که چربی را کجای بدن تان ذخیره می کنید

چیزی که باید اهمیت زیادی به آن بدهید این است که چربی ها را کجای بدن تان ذخیره می کنید. زیرا موضوعی است که بر ریسک ابتلا به بیماری ها در آینده تاثیر گذار است.

در زنان جوان، ذخیره ی چربی معمولاً در اطراف باسن و ران هاست. اما بعد از دوران یائسگی، جایی که بدن تمایل دارد چربی را در آنجا ذخیره کند، تغییر می کند و برای همین، چربی هاس سر سخت بیشتر در میان تنه ذخیره می شوند، یعنی در شکم و اطراف کمر.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

علتش هم تاثیر استروژن بر توزیع چربی است. وقتی شما جوان هستید، استروژن زیادی دارید و چربی به سمت پایین تنه هدایت می شود اما با افت این هورمون در بدن، تغییراتی به وجود می آید و چربی بیشتر در میان تنه تجمع می کند.


پیشنهاد مطالعه: ذخیره چربی در بدن چگونه اتفاق می افتد؟


چرا چنین اتفاقی می افتد؟

تحقیقات فراوانی نشان داده که الگوی ذخیره ی چربی در میان تنه، بیشتر از ذخیره ی چربی در باسن و ران ها با بیماری ها و مشکلات مزمن برای سلامتی ارتباط دارد. مطالعه ای نوین در مورد این ارتباط بررسی های دقیق تری انجام داده. در این پژوهش، محققان ۲۰۰ زن و مرد جوان و سالم را جمع آوری کرده و با استفاده از اسکن DXA، ساختار بدنی این افراد و اینکه در کدام قسمت از بدن، چربی بیشتری دارند را مطالعه کردند.

زنان، مردان و ذخیره ی چربی

همانطور که انتظار می رفت، زنان در این مطالعه، نسبت به مردان درصد چربی بدنی بیشتر و توده ی بدنی کم چربی کمتری داشتند. ضمناً زنان دارای چربی زیر پوستی بیشتری نسبت به مردانی بودند که درصد چربی اکتوپیک و شکمی بالایی داشتند. چربی اکتوپیک به چربی های عمقی گفته می شود که در اندام هایی چون کبد، عضلات و حفره لگنی تجمع می کند.

در این مطالعه، مردان در زمینه ی ریسک بیماری های کاردیومتابولیک امتیاز کلی بدتری کسب کردند اما زنان تحت تاثیر منفی بیشتری نسبت به مقادیر بالاتری از چربی اکتوپیک یا چربی جمع شده در اندام هایی چون کبد و عضلات قرار داشتند.

به عبارتی دیگر، حمل چربی اکتوپیک ِ بیشتر می تواند ریسک کاردیومتابولیک را در زنان بیشتر از مردان بالا ببرد. زنانی که توده ی عضلانی کمتری دارند، ممکن است حتی بیشتر در معرض بیماری های مرتبط با ریسک فاکتورهای کاردیومتابولیک باشند، مانند بیماری های قلبی و عروقی و دیابت نوع دوم. بنابراین چربی عمقی، شکمی یا اکتوپیک چیزی است که هیچ زنی نباید آن را نادیده بگیرد.

حالا از کجا باید بدانید میزان چربی شکمی تان خطرناک است یا نه؟

مسلماً همه ی ما قرار نیست اسکن شویم تا مقدار چربی اکتوپیک مان بررسی شود. یکی از کلیدهایی که در اختیار داریم، سایز کمر است. پژوهش ها نشان داده سایز کمر با میزان چربی شکمی فرد و با مقاومت او به انسولین ارتباط دارد.

سایز کمر با افزایش تجمع چربی شکمی بالا می رود. چربی شکمی نیز ارتباط تنگاتنگی با التهاب دارد که برانگیزاننده ی بسیاری از بیماری های مزمن است. در واقع بافت چربی شکمی، مواد شیمیایی التهابی به سیتوکین ها را ترشح می کند که تغذیه کننده ی التهاب هستند. ما می دانیم که التهاب، عامل بسیاری از بیماری هاست، بنابراین باید التهاب مزمن و خفیف را تا جایی که ممکن است باز هم کاهش بدهیم.


پیشنهاد مطالعه: انسولین چیست و چه نقشی در رشد عضلات و چاقی دارد؟


چه زمانی سایز کمر، نگران کننده می شود؟

برای زنان، دور کمر ِ بیشتر از ۳۵ اینچ (۸۸.۹ سانتی متر)، پرچم قرمز است! و برای مردان نیز دور کمر ِ بیشت از ۴۰ اینچ (۱۰۱.۶ سانتی متر) خطرناک است. برای اندازه گیری باید متر را دقیقاً بالای ناف و پایین تر از قفسه سینه قرار دهید. شکم تان را تو نبرید و در حالت ایستاده اندازه گیری کنید.

اگر سایز کمرتان خطرناک بود چه باید بکنید؟

اگر سایز کمری دارید که می گوید چربی شکم تان بیش از حد مجاز است، خوشبختانه باید بگوییم با تغییراتی در سبک زندگی، چربی شکمی را راحت تر از چربی زیر پوستی می توانید آب کنید.

حالا چطور باید از شر این چربی های ناسالم خلاص شوید؟

اول از همه کربوهیدرات های فرآوری شده و قندهای ساده و زود هضم را از رژیم غذایی تان حذف کنید. کربوهیدرات های فرآوری شده هیچ تاثیر مثبتی برای سلامت متابولیک شما ندارند. بهتر است به جای آنها، منابع کربوهیدرات سالم و کامل را انتخاب کنید.

فیبر موجود در برخی مواد غذایی به شما کمک می کند، چربی شکم تان را آب کنید. در مطالعه ای که روی ۱۰۰۰ نفر انجام شد مشخص شد افزایش مصرف فیبر محلول تنها به اندازه ی ۱۰ گرم در روز می تواند چربی شکمی را تا ۳.۷ درصد کاهش بدهد.


پیشنهاد مطالعه: فیبر چیست و مصرف آن چگونه می تواند باعث کاهش چربی شکم شود؟


مصرف بیشتر پروتئین با کیفیت نیز راهی دیگر برای از دست دادن چربی های شکمی است چون این پتانسیل را دارد که سلامت متابولیک تان را افزایش بدهد. وقتی پروتئین بیشتری مصرف می کنید، بیشتر احساس سیری می کنید و فضای کمتری برای کربوهیدرات های فرآوری شده که موجب افزایش فوری قند خون می شوند و مشکلات متابولیکی ایجاد می کنند باقی می ماند.

ورزش چطور؟

ورزش نیز سلاحی ضروری برای نبرد با چربی های شکمی است که البته شدت آن اهمیت دارد. مطالعه ای در سال ۲۰۰۸ نشان داد تمرینات اینتروال با شدت بالا، برای آب کردن چربی های شکمی، تمرینات اینتروال با شدت پایین را کاملاً کنار می زنند.

تمرینات بدنسازی که با استفاده از وزنه های سنگین انجام می شوند نیز می توانند با ایجاد واکنش هورمونی به سوزاندن چربی های شکمی کمک کنند. افزایش چربی شکمی می تواند سبب کاهش توده ی عضلانی بشود، بنابراین تمام تلاش تان را بکنید تا از بافت های عضلانی تان به خوبی محافظت کنید.


پیشنهاد مطالعه: چطور چربی شکم را آب کنیم ؟


حرف آخر

چربی که در اطراف میان تنه و اعماق شکم تان جای می گیرد، شما را در معرض بیماری های قلبی، سندرم متابولیک و دیابت نوع دوم قرار می دهد. دانستن وزن بدن، BMI و درصد چربی بدنی به تنهایی کافی نیست، بلکه باید سایز کمرتان را هم بدانید. خوشبختانه اندازه گیری آن هم که کار سختی نیست، پس از آن غافل نشوید و هر یک تا دو ماه یکبار آن را اندازه بگیرید و اگر دیدید در حال افزایش است، راهکارهای لازم را در پیش بگیرید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

.

منبع : elmevarzesh.com