آکاایران: نیمی از روز گذشته و شما رسماً وارد حالت زامبی گونه ای شده اید. در حالی که چشمانتان سنگین شده و مغزتان احساس تنبلی و خستگی می کند، بی هدف به مانیتور رایانه خیره شده اید و به تنها چیزی که فکر می کنید یک لیوان چای یا قهوه است.

در حالی که به صورت غریزی می خواهید خود را به چای یا قهوه پر از کافئین برسانید، بهتر است دست نگه دارید! در واقع همین یک فنجانی که در بعدازظهر روز کاری خود می نوشید، می تواند شما را تا دیر وقت بیدار نگه دارد و باعث شود تا فردا درست در همین لحظه دوباره احساس خستگی و خواب آلودگی کنید.

اگر کمبود خواب دارید، قند خونتان کم شده، و یا تنها به یک استراحت کوتاه و کناره گیری از رایانه خود نیاز دارید، بهتر است بدانید راه های زیادی برای باز گرداندن انرژی از دست رفته وجود دارد و مجبور نیستید هر دفعه چای یا قهوه بنوشید، زیرا مصرف زیاد این نوشیدنی ها و در کل نوشیدنی های حاوی کافئین برای سلامتی مضر است.  بعضی مواقع فقط کافیست گردش خون به مغز و بدن افزایش یابد تا از این حس خستگی رها شوید.

این بار به جای اینکه به محض احساس خستگی به سمت چای یا قهوه بروید، این ترفندهای آسان را امتحان کنید و نتیجه آن را ببینید.

   1- یک ویدئو کوتاه ببینید

وقفه ای در فعالیت خود ایجاد کنید و یکی از ویدئوهایی که در شبکه های مجازی برایتان ارسال شده را تماشا کنید. زیرا پرت شدن حواس از یک موضوع جدی و زمان بر به یک موضوع سرگرم کننده باعث می شود حال و هوای شما عوض شود و دوباره سر حال شوید. بنا بر گفته دکتر اندرو، رئیس بخش نوروفارماکولوژی بالینی دانشگاه کالیفورنیا، تغییر نقطه تمرکز برای چند لحظه و مشغول شدن به یک فعالیت لذتبخش و سرگرم کننده ، حتی اگر یک فعالیت ذهنی باشد، می تواند شما را از آن حالت هیپنوتیزم شده جلوی مانیتور رایانه نجات دهد.

اگر بازی هایی در گوشی خود دارید که به آن علاقه مندید، چند دقیقه بازی کردن می تواند به سر حال شدن شما کمک کند. تغییر تمرکز به هر فعالیت دیگر، چه فعالیت بصری باشد و چه هر فعالیتی باشد که برایتان لذت بخش است، می تواند به بهبود هوشیاری شما کمک کند.

   2- یک لیوان آب بنوشید

اگر تقریباً هر روز ورزش می کنید، ممکن است خستگی الان شما ناشی از خستگی عضلانی ورزش نباشد. بلکه آبرسانی به بدن خود را دست کم گرفته اید. در واقع کم آبی می تواند بر جریان خون به مغز اثر بگذارد. یکی از مجموعه های اصلی در بدن که کم آبی بر آن بسیار تأثیر گذار است، حجم خون است. زمانی که حجم خون کاهش یابد، جریان خون و مواد مغذی به مغز نیز کم می شود. نوشیدن یک لیوان آب ممکن است تنها چیزی باشد که به آن نیاز دارید.

   3- از محل کار خارج شوید

اندکی قدم زدن در محل کار می تواند تا حدودی به هوشیارتر شدن شما کمک کند. اما اگر این امکان وجود داشته باشد که بتوانید از محل کار خارج شوید و در هوای آزاد قدم بزنید، تأثیر به مراتب بهتری دارد. قطعاً پیاده روی در هوای آزاد، بالا بردن ضربان قلب، و قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای بهبود سطح هوشیاری در برخی افراد مؤثرتر است. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض نور می تواند باعث بهبود هوشیاری ذهنی شود.

حتی اگر تنها چند دقیقه مهلت دارید اشکالی ندارد. همان چند دقیقه فعالیت فیزیکی جزئی و ترک کردن میز کار و تمرکز می تواند کمک کننده باشد.

   4- از نعنا کمک بگیرید

اکثر مردم بعدازظهرها گرسنه می شوند. 3 ساعت پس از صرف غذا، قند خون به پایین ترین میزان خود می رسد. بنابراین در این زمان برای بسیاری از افراد احساس خستگی و عدم هوشیاری می کنند. پیش از آنکه سمت کیک و بیسکوییت بروید، جایگزین های مناسب را نیز در نظر بگیرید. چیزی به سادگی یک قرص نعنا در بعدازظهر یک روز کاری می تواند با حالت خستگی و کاهش هوشیاری و تمرکز شما مقابله کند. قرص نعنا تنها به خاطر تحریک کردن حواس شما باعث هوشیاری مجدد می شود.

اما پس چرا هنوز هم  در حسرت چای یا قهوه هستید؟

به هیچ عنوان هوشیار نمی شوید؟ احتمالاً کمبود خواب دارید. به گفته دکتر اندرو، تمام مواردی که در بالا به آنها اشاره شد برای مبارزه با مشکلات هوشیاری ذهنی مفید و کارآمد هستند، اما هیچ کدام به کمبود خواب مزمن کمکی نمی کنند.

سه نوشیدنی ساده برای کاهش وزن!

آیا مصرف قهوه و مواد کافئین دار در بارداری محدودیت دارد؟


.

منبع : ooma.ir