تصورات اشتباهی درباره تغذیه ورزشکاران وجود دارد که تعدادی از آنها به تغذیه پیش از ورزش مربوط می شود. برخی می پندارند غذا خوردن پیش از انجام حرکات ورزشی باعث ایجاد حالت تهوع و انقباضات شکمی در ورزشکار می شود. برخی فکر می کنند اگر با شکم خالی ورزش کنند، چربی بیشتری می سوزانند.

 

تغذیه فبل از ورزش

همه ما از فواید ورزش آگاهیم. در این میان برخی به طور حرفه ای، برخی به عنوان یک تفریح و برخی به منظوری خاص مثل کاهش وزن ورزش می کنند.

درست است که ورزش تاثیر بسزایی در بالا بردن کیفیت زندگی انسان دارد، ولی باید آن را به درستی انجام دهیم تا نتیجه مطلوب حاصل شود. یکی از عواملی که می تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد، تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.

باید گفت پر بودن شکم و خوردن غذای سنگین پیش از ورزش باعث ناراحتی معده، حالت تهوع و انقباضات شکمی می گردد و این حالت به این دلیل ایجاد می شود که تمام انرژی بدن صرف گوارش و هضم غذای خورده شده می گردد و جریان خون بیشتر به سمت سیستم گوارشی رفته و کمتر به سمت عضلات و ماهیچه ها می رود. از دیگر سو، ورزش کردن با شکم خالی هم توصیه نمی شود، زیرا می تواند باعث کاهش قند خون ، احساس ضعف و افت انرژی بدن گردد.

اما تغذیه قبل از ورزش باید چگونه باشد؟

* وعده غذایی مصرفی قبل از ورزش را باید حداقل 2 ساعت قبل از شروع ورزش مصرف کنید.

* از کربوهیدرات های پیچیده مثل نان و غلات، ماست کم چرب و بدون چربی، ماکارونی کم چرب، برنج سفید، میوه ها و سبزی ها استفاده کنید.

* سعی کنید غذای شما دارای چربی های اشباع و همچنین میزان پروتئین زیادی نباشد. چرا که این نوع مواد غذایی هضم و جذب آهسته ای داشته برای مدت زمانی در معده می مانند. وقتی که هضم و جذب غذایی سخت باشد سهم بیشتری از گردش خون و انرژی در بدن صرف فعالیت های دستگاه گوارش می شود. پس انرژی و گردش خون عضلانی کاهش پیدا خواهد کرد.

* بد نیست 30 تا 15 دقیقه قبل از شروع تمرین ورزشی یک تکه میوه مثل سیب یا موز مصرف کنید.

* مصرف مایعات هم که جای خود دارد. قبل از شروع ورزش باید بدن شما هیدراته باشد؛ اما فراموش نکنید نوشیدن آب بهتر است 10 تا 15 دقیقه قبل از شروع تمرین باشد.

 

پس به طور کلی بهترین غذا قبل از شروع ورزش و فعالیت بدنی آن است که 5 ویژگی زیر را داشته باشد:

* کم چرب باشد.

* دارای کربوهیدرات و پروتئین متوسط باشد.

* کم فیبر باشد.

* دارای مایعات باشد.

* همچنین اینکه هضم و جذب غذا برای فرد راحت و قابل تحمل باشد.

یک ساندویچ کوچک مرغ می تواند مثال خوبی باشد. به شرط آنکه مرغ آن سرخ شده نباشد و همراه آن نوشابه و نوشیدنی های قندی مصرف نشود.