وینگ چون (به چینی: 永春) که معنای تحت اللفظی آن «مناجات بهاری» یا «بهار جاودانه» است)، یکی از محبوبترین سبک های هنرهای رزمی چینی است. مطابق روایت هایی که درباره ریشه اصلی این سبک نقل می شود، یکی از راهبه های معبد شائولین به نام نگ مویی نقشی کلیدی در طراحی این سبک و آموزش آن به زنی جوان به نام وینگ چون (به معنی بهار زیبا) داشته است و به همین جهت به هنر نگ مویی نیز معروف است

ورزش وینگ چون

وینگ چون یکی از سبک های رزمی جنوب چین می باشد که دارای فلسفه ویژه و قدمت 350 ساله است. این هنر توسط یکی از راهبه های معبد شائولین به نام خانم انجی موئی که آموزش 5 سبک اصلی کونگ فو سیولام را بر عهده داشت ابداع گردیده است.

مهم ترین هدف وینگ چون واقع گرایی در سیستم دفاع شخصی می باشد. وینگ چون به جای تاکید بر تکنیکهای مبارزه بر روی اصول انرژی و مبارزه تکیه می کند.

ایده اصلی این است که، تحت فشار و استرس مبارزه، غیر ممکن است که از طریق بینایی جهت دقیق و سرعت یک حمله را تشخیص داده و تصمیمی هوشمندانه با استفاده از روشی موثر در مفابل حمله حریف گرفت. این تصمیم باید در زمانی کوتاه و قبل از فرود آمدن حمله حریف گرفته شود. ترجیحاًَ شخص باید بلافاصله حمله ای را مستقیماً و محتاطانه طراحی کند. این واکنش های غیرارادی است که تعیین می کند در صورتیکه حمله حریف در ادامه خطرساز شود، واکنش چگونه باشد. چی سائو یا «دستان چسبان» به هنرجو یاد می دهد که چگونه به طور غیر ارادی در برابر سرعت، نیرو و جهت یک حمله بر مبنای حس لامسه (حسی که مغز بسیار سریع تر از حس بینایی آن را پردازش می کند) واکنش نشان دهد.

آموزش رشته وینگ چون
آموزش

متد آموزشی وینگ چون بر مبنای توسعه رفلکس ها یا همان عکس العمل های بدن است. روش های آموزش در غالب های متنوعی دسته بندی می شوند که تعدادی از آنها پس از گذراندن دوره هنرجویی و اخذ درجه استادی یاد گرفته می شود.

ورزش وینگ چونگ

ورزش وینگ چون

چی سائو
چی سائو (黐手) یا «دستان چسبان» یک اصل و همچنین تمرینی است که به منظور توسعهٔ رفلکس های خودکار و یا عکس العمل های غیر ارادی در مبارزه استفاده می شود. این شکل منحصر بفرد از تمرین مستقیماً با اصول وینگ چون در ارتباط است و در منطقه ای انجام می شود که مبارز با حریفش در تماس است. با برقراری تماس، بدن مبارزه نسبت به تمامی حرکات حریف حساس می شود. چی سائو در ادامه با تمرینات لات سائو تکمیل می شود.

نحوه اجراء چی سائو
لات سائو
لات سائو یا تمرین «دستان غلتان»، در منطقه ایست که دو هنر جو تماس شان را با یکدیگر حفظ می کنند در حالیکه تکنیک های مختلف را اجرا می کنند. به وسیله این تمرین دو هنرجو تغییرات در مکانیک، فشار و شدت حرکت بدن حریف را احساس می کنند. افزایش میزان حساسیت که توسط این تمرین بدست می آید، یه هنرجو کمک می کند تا به طور غیر ارادی و بدون فکر کردن، حمله و ضد حمله اش را علیه حریف با دقت، سرعت و تکنیک مناسب اجرا کند. این فرآیند می تواند نوعی حافظه ماهیچه ای نامیده شود.
بواسطه لات سائو یک مبارز وینگ چون می تواند چگونگی حرکات حریف را بدون نگرانی از آسیب دیدن خودش و حریفش بررسی کند.به همین علت است که لات سائو یکی از قسمت های کلیدی در آموزش وینگ چون اسسائوت.
لات سائو تمرینی برای میزان حساسیت به منظور کسب واکنش ها ی خاص غیر ارادی در چی سائو است.
اگرچه یک فرد عادی ممکن است به این تمرین مثل یک نوع مبارزه بنگرد، اما یک هنر جوی وینگ چون به هیچ عنوان نگرش مبارزه ای نسبت به این تمرین ندارد، بلکه آن را به عنوان نوعی تمرین هدفمند جهت افزایش واکنش پذیری در مبارزه در نظر می گیرد.

فرم های مقدماتی
فرم های مقدماتی وینگ چون در بستهٔ آموزشی دوره شاگردی قرار دارد، کاربرد و تکنیک های بیشتر در فرم های بعدی آموزش داده می شوند. در متد وینگ چون هدف هر دوره، آموزش در حد نیاز هنرجو می باشد، از این حیث که در هر دوره، آموزش بر مبنای آن چیزی است که از قبل هنرجو آموخته است. بدین ترتیب فرد به سرعت درک بیشتری نسبت به داشته های قبلی و جدیدش پیدا می کند.ممکن است هنرجو در ابتدا قسمت های مقدماتی راوقتی که آموزش می بیند، بطور کامل درک نکند (اگرچه با توضیحات مربی با توجه به درجه اش درک محدودی نسبت به آنها پیدا می کند)، به هر حال آموزش های اولیه به عنوان شالودهٔ اصلی در درجات بالاتر محسوب می شود.

سیو نیم تائو
سیو نیم تائو یا «فرم ایده های کوچک» شامل فرم پا به همراه حرکات سنتی دست می باشد.

چام کیو
فرم های پیشرفته
موک یانگ جونگ، وسیله تمرین مقدماتی و پیشرفته
چی سائو فرم های گوناگونی دارد که قسمتی ار آنها تنها وقتی آموزش داده می شود که فرد به یک مربی باصلاحیت تبدیل شده باشد. در زیر جزئیات بیشتری در مورد فرم های پیشرفته وینگ چون می خوانید:

بیو جی
بیو جی (به معنای «انگشتان پیشرو») کاربرد تکنیک های دست(منظور از دست در اینجا، کف دست می باشد) باز را در بر می گیرد.(در مقابل تکنیک های دست بسته(همان مشت))یه همین خاطر است که این اسم بر آن نهاده شده است.

آدمک چوبی
موک یان جونگ لفظ به لفظ به معنای «ستون چوبی که به عنوان یک آدمک استفاده می شود» می باشد، در واقع جای یک حریف فرضی تمرینی را می گیرد. اگرچه آدمک چوبی را نمی توان به عنوان یک حریف هوشمند در نظر گرفت اما می تواند نماینده نیرو و انرژی حریف باشد.

سیستم درجه بندی
یکی از ویژگی های وینگ چون سیستم آموزش سازمان یافته اش می باشد. در حالیکه بسیاری از سبک های رزمی با روش غیر یکنواختی آموزش می دهند، ساختار سیستم مانند دوره های تحصیلی در مدارس است. بگونه ای که هر سطح روی سطح قبلی بنا می شود.
بر خلاف مدل آموزش سنتی استاد-شاگردی که یک شاگرد سالها یا حتی تا اخر عمر به دنبال استادش بود، متد آموزشی  IWTA به همه هنرجویان تضمین می دهد که در هر درجه تحصیلات کامل را دریافت کند. یک فرد پر مشغله که در هفته تنها دو بار فرصت ورزش کردن دارد، هرگز ایده های مهمی که همکلاسی های تمام وقت، که ظاهراً همیشه در کلاس هستند (که یک امتیاز ناعادلانه است)، دریافت می کنند را از دست نمی دهد.

درجات شاگردی
دوره آموزش وینگ چون شامل دوازده درجه شاگردی است که دو فرم ابتدایی سیو نیم تائو و چام کیو بعلاوهٔ تمرینات و کاربردهای چی سائو را پوشش می دهد. در کنار ترکیبات مختلف دست در سیو نیم تائو، مجموعه استانداردی از فرم های پا نیز در این دوره یاد گرفته می شود.
درجات شاگردی بر مبنای عناوینی که در هر دوره آموزش داده می شود، به سه بخش تقسیم می شود:
درجات ۱ تا ۴، یادگیری مهارتهای پایه ای در سه فاصله مبارزاتی
درجه یک - مبانی اصولی سبک و مهارتهای حرکتی، درگیر شدن در فاصله دور، شروع سیو نیم تائو
درجه دوم - مبارزه در فاصله دور به همراه پل زدن ها، کل «سیو نیم تائو»
درجه سوم - گذار از فاصله حملاتی دور به فاصله میانی
درجه چهارم - گذار از از فاصله حملاتی میانی به فاصله نزدیکو شروع فرم «چام کیو»
درجات ۵ تا ۸،
درجه پنجم - حملات در فاصله کوتاه و مبارزه هم زمان با هر دو دست
درجه ششم -
درجه هفتم -
درجه هشتم -
درجات ۹ تا ۱۲، کاربردها
درجه نهم - در مقابل تک مهاجم
درجه ده - در مقابل دو مهاجم
درجه یازدهم - در مقابل تک مهاجم مسلح به سلاح سرد
درجه دوازدهم - در مقابل دو مهاجم مسلح به سلاح سرد
در درجه ۹ شاگردی هنرجو نه تنها باید سبک را به خوبی بشناسد (همچنین در درجه ۸) بلکه باید به خوبی از کاربردهای آن استفاده کند.مهارت تنها تفاوت مهم بین این دو درجه است، که بسته به مدرسه ای که هنرجو تحت تعلیم است، درجه ۸ و ۹ می تواند با عنوان کمربند مشکی برابری کند. البته هیچ اجماعی روی این مسئله وجود ندارد چون هیچ مقایسه قراردی وریمی در این بین وجود ندارد.
در بعضی مدارس درجات مختلف با تی شرت های مختلف مشخص می شوند، مثل لباس با رنگ سفید تا درجه پنجم، خاکستری برای درجه ۵ تا ۸ و مشکی برای درجه ۹ تا ۱۲.

درجات مربیگری
در ادامه درجات شاگردی ۱۲ درجه استادی نیز وجود دارد. در سطوح مربیگری، هنرجو تمرینات را در غالب برنامه های پیشرفته وینگ چون WT آغاز می کند.

بیو جی
موک یان جونگ (آدمک چوبی)
لوک دیم بون کوآن فا («نیزه شش و نیم نقطه ای» یا چوب بلند)
بارت چام دائو (قداره برنده هشتی شکل یا شمشیر پروانه ای شکل)
سطوح مربیگری به خودی خود سه بخش تقسیم می شود:

1.۱ تا ۴ تکنسینی
2.۵ تا ۸ پراکتسینی
3.۹ تا ۱۲ فیلسوفی
هر یک از اسم های سه قسمت ایده و کانونی مرکزی در ورای چگونگی مبارزه دارد که در نسبت به همان سطح انتظار می رود. از یک تکنسین انتظار می رود که با تکنیک هایش مبارزه کند. از یک پراکتسین انتظار می رود که یک مبارز تجربی کامل باشد و یک فیلسوف باید عناصر عقلی و معنوی را به خوبی درک کرده باشد.

تشکیلات و ترقی
سازمان رسمی و فراگیر وینگ چون با نام انجمن بین المللی وینگ چون می باشد. اداره مرکزی وینگ چون درهنگ کنگ است که توسط استاد بزرگ لئونگ تینگ رهبری می شود. انجمن بین المللی وینگ چون در بیش از ۶۰ کشور دنیا شعبه داشته و طرفداران بسیاری در دنیای غرب دارد. امروزه بیش از ۲۰۰۰ مدرسه وینگ چون تنها در اروپا وجود دارد، که بیشتر آنها در کشور آلمان و همسایگانش می باشد.با بیش از ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ هنرجو در سرتاسر دنیا، انجمن بین المللی وینگ چون یکی از بزرگ ترین سازمان های هنرهای رزمی می باشد. سازمان این رشد و ترقی را اساساً مدیون شاگرد ارشد آلمانی لئونگ تینگ، یعنی کیت کرنشپشت می باشد. سازمان اروپایی وینگ چون در قصر لانگنزل در کشور آلمان واقع شده است که بطور تمام وقت و بیش از ۶ ساعت در روز، وینگ چون را به هنرجویان علاقه مند آموزش می دهد. در اروپای شرقی، وینگ چون از سال ۱۹۸۵ حضور دارد که مرکز اصلی اش کشور مجارستان می باشد.

کاربردی بودن
آموزش وینگ چون به نیروهای امنیتی یگان های ویژه پلیس و بادی گاردها از ویژگی های اساسی وینگ چون کاربردی بودن آن است. بطوریکه توسط نیروهای پلیس بیش از ۵۶ کشور دنیا بکار گرفته شده است.در این میان آن چیزی که بیش از همه جلب توجه می نماید، حضور اکثر قریب به اتفاق نیروهای امنیتی کشورهای توسعه یافته در لیست وینگ چون کاران می باشد. به عنوان مثال:

1.آمریکا: تکاوران تفنگدار دریایی آمریکا (U.S Marin Corps)، تیم رهایی گروگان FBI و CIA
2.بریتانیای بزرگ(انگلستان): sas
3.روسیه: SOBR
4.فرانسه: RAID، GIGN
5.آلمان: GSG۹، SEK، PSK، MEK، PSG و...
6.ایتالیا: NOCS، GIS
7.اسپانیا: GEO چین: پلیس هنگ کنگ
8.هلند: BBE، BSB، Rk
9.سوییس: Enzi an، Argus، Barracuda
10.و...
11.

 این تنها گوشه ای از نیروهای امنیتی می باشد که از وینگ چون جهت دفاع غیر مسلحانه بهره می گیرند. در حال حاضر بیش از ۷۵٪ نیروهای امنیتی اروپایی یا به طور کامل مشغول فراگیری وینگ چون می باشند و یا اصول و تعدادی از تکنیک های برگزیده آن را آموزش می بینند.

نکاتی مهم در تمرین وینگ چون

  • در حالت استقرار ستون فقرات باید کاملا صاف باشد و این حالت سالمترین و محکمترین حالت برای فایت می باشد.
  • در استقرار باید کپل و سر و گردن و سینه تنظیم باشد و کنترل شود و بعد از مدتی بصورت عادت می شود و عضلات و مغز خسته نمی شود.
  • نحوه مشت زنی در وینگ چون زیاد می باشد ، مهمترین آن باید آرنج به وسط بدن بیاید و بدن را پوشش دهد و درجه مچ دست نیز مهم است که نقطه برخورد سیکن ها باشند و باید دقت داشت که سیکن کاملا در مرکز بدن باشد.
  • در مشت زدن سرشانه ها نباید عقب باشد زیرا قدرت مشت وینگ چون از سرشانه ها می باشد مانند بوکس غربی.
  • شما در تمرینات و ضربه زدن باید کاملا ریلکس باشید که قدرت و نیرو در بدن ایجاد شود و انتقال آن به حریف راحتتر باشد.
  • احتیاج نیست در ضربه زدن دست کشیده باشد و با آرنج شکسته نیز می توان مشت زد.


منبع:رزمی کار
ویرایش و تلخیص:آکاایران