ساوات (به فرانسوی: Savate) یا بوکس فرانسوی (به فرانسوی: boxe française) یک هنر رزمی فرانسوی که در آن استفاده از ضربات دست، پا و سلاح های سرد آموخته می شود.

ساوات که در ایران با نام ساواته از آن یاد می شود، تنها روش مشابه کیک بوکسینگ است که در هنگام مبارزه از کفش استفاده می شود. این ورزش در ابتدای قرن نوزدهم با نام شوسان (Chausson) شناخته می شد.

ورزش ساواته


تاریخچه ساواته

رشد ورزش بوکس و کشتی و مبارزات خیابانی در میانه قرن 18 در نتیجه مستقیم تغییرات اقتصادی و اجتماعی بود که انقلاب صنعتی فراهم ساخت. همزمان در فرانسه روش مبارزات هنرهای رزمی مشابه مشت زنی انگلیسی به وجود آمد. در پاریس نوع خاصی از روش مبارزات خیابانی وجود داشت و به نظر می رسد ملوانان نیروی دریایی فرانسه هنر رزمی را با عنوان شوشان Chausson رشد و گسترش دادند.در شهر پاریس این نوع مبارزه خیابانی با عنوان ساواته که معنی انگلیسی آن کفش کهنه می شود وجود داشت. در زمان ناپلئون سربازان فرانسوی با استفاده از ساواته با همتایان انگلیسی خود مبارزه می کردند.

در دهه 1820 فعالیت های مختلفی انجام شد تا توجه مردم به ساواته بیشتر جلب شود. معروفترین مربی این دوران Cassaux Michel بود (1869 – 1794) بود که در محله بلویل پاریس متولد شد. او نوع روش مبارزات خیابانی را سازماندهی کرد و آنرا هنر ساواته نامید. آموزشهای او به حدی گسترش پیدا کرد که شخصیتهای بزرگی مانند دوک ارلان – کنت لاباتت – لرد هنری سی مور و هنرمند مشهور پائول گاوارنی به ساواته جذب شدند.
Charles Lecour)1894 – 1808) مشهورترین شاگرد کاسوکس بود. شارل یک مبارز تمام عیار بود که در سال 1838 مشت زنی انگلیسی را با مبارزه خیابانی فرانسوی ترکیب و بوکس فرانسوی را ابداع کرد. به تدریج ساواته در اروپا – آفریقا – انگلستان – کانادا و آمریکا گسترش پیدا کرد و در ادامه در نیمه دوم قرن 19 با اجباری شدن تربیت بدنی و ژیمناستیک در ارتش فرانسه، ساواته رشد بیشتری را شاهد شد.یکی از مشهورترین و مهمترین قهرمانان ساواته (Savateurs) در این دوران Joseph Pierre Charlemont بود (1914 – 1830) که در سال 1899 کتاب مشهور بوکس فرانسوی را منتشر کرد. پسر ژوزف، شارل شارمونت (1944 – 1862) در سال 1899 با شکست جری دریسکال بوکسور معروف به شهرت رسید.با شروع قرن 20 ساواته در اروپای غربی شهرت قابل توجهی کسب کرد. چون برای مردم ضروری بود تا نوعی دفاع شخصی ساده را فرا بگیرند. حتی در مسابقات المپیک 1924 پاریس، ساواته به عنوان یک رشته نمایشی حضور داشت.کنت پیر باروزی (Count Pierre Baruzy) (1994 1897) از جمله مربیان سرشناس ساواته است که سهم قابل توجهی در رشد و گسترش این ورزش ایفا کرد. او یکی از شاگردان شارل شارمونت بود که در طول سالهای 1922 تا 1935 به یازده مقام قهرمانی رسید و در مسابقات 1924 المپیک پاریس نیز قهرمان شد. او جزو افرادی است که فدراسیون ساواته فرانسه را تاسیس کرد.
امروزه هنر رزمی ساواته یک ورزش بین المللی است که مشابه کیک بوکسینگ از شهرت جهانی برخوردار است.بد نیست بدانید در اوایل قرن 20 بیش از یکصد هزار نفر به ورزش ساواته می پرداختند گرچه در پایان جنگ جهانی دوم به دلیل شرایط خاص آن دوران در تمام دنیا تنها پانصد نفر بودند که ساواته کار می کردند. اما 1975 به بعد این ورزش در جهان تولدی دوباره یافت.
تاریخچه تشکیل فدراسیون بین المللی ساواته (F.I.S)

ازشروع قرن 19 میلادی ساواته کاهای بلژیک، فرانسه و ایتالیا گاهگاهی با یکدیگر مبارزه می کردند. در 16 سپتامبر سال 1972 کنت پیر باروزی که فدراسیون ساواته فرانسه را در سال 1975 تاسیس کرد. از سه کشور دعوت کرد تا فدراسیون بین المللی را تاسیس کنند اما تنها دو کشور بلژیک و فرانسه در این جلسه حضور یافتند و ایتالیا غیبت کرد.در دهم ژوئن 1982 پیر سیلویر، نایب رئیس فدراسیون ساواته فرانسه تصمیم گرفت تا اتحادیه بین المللی ساواته (U.I.B.F) را تاسیس کند اما مجدداً این پروژه تحقق نیافت.
در سال 1985 الکساندر وال میر بلژیکی مسابقات بین المللی را سازماندهی کرد که درآن ورزشکارانی از اروپا – افریقا – آمریکا و خاورمیانه حضور داشتند. در این سال پیر گایراد، رئیس فدارسیون ساواته فرانسه تصمیم گرفت تا با حضور نمایندگان 11 کشور جهان فدراسیون بین المللی ساواته را به مرکزیت پاریس تشکیل دهد. بلژیک – کامرون – فرانسه – انگلستان – هلند – ایتالیا – مراکش – موریتانی – سنگال – تونس و یوگوسلاوی، کشورهای مورد نظر وی بودند که در عین حال 3 کشور آلمان – اسپانیا و ساحل عاج به دلیل غیبت در این جلسه عذرخواهی کردند.در پایان این اجلاس، ژان ماری روسو به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی ساواته انتخاب شد و دو زبان فرانسه و انگلیسی به عنوان زبانهای رسمی این فدراسیون معرفی شدند.

انواع مسابقات ساواته

13 – 1 مسابقات ساواته به دو روش Assaut و ‍Cambat برگزار می شود.
13 – 2 Assaut:
در این نوع مسابقات میزان مهارت یک مبارز در اجرای تکنیک ها و دقت او در اجرای ضربات مورد نظر است که قدرت در هنگام ضربه زدن معیار نیست.
13 – 2 ‍Cambat:
در این نوع مبارزات تکنیک، دقت و میزان موثر بودن ضربات و روح مبارزه مورد ارزیابی قرار می گیرد که براساس جنسیت و سطح تکنیکی به دو نوع تقسیم می شود:
A. گروه دوم مبارزات Combat مسابقاتی است که در آنها استفاده از محافظ سرو پا الزامی است و میزان مهارت یک مبارز و روح مبارزه مورد نظر داوران خواهد بود.
B. گروه اول مبارزات Combat شامل مسابقاتی است که در آن از محافظ سر و پا استفاده نمی شود و تنها معیار داوران تفاوت ارزش تکنیک هاست.
مسابقاتی که مجاز نیست

14 – 1 در Assaut و Combat مبارزه بین مردان و زنان یا مبارزه بیش از دو نفر مجاز نیست.
14 – 2 استفاده از سایر تکنیک های ورزشهای دیگر مجاز نیست.
زمان مسابقه

15 – 1 مسابقه شامل راندهای متعدد و استراحت بین هر راند است.
15 – 2 براساس قوانین رقابت ها هر مسابقه می تواند شامل دو – سه – چهار یا پنج راند باشد که زمان راندها شامل یک دقیقه، یک دقیقه و نیم تا دو دقیقه می شود.
15 – 3 زمان استراحت بین هر راند rest minutes یک دقیقه است.
15 – 4 قطع اجباری مسابقه:
هنگامی که بخشی از تجهیزات یک مبارز مانند دستکش – کفش – محافظ سر و ... خراب شده یا از بدن وی جدا شود در این حال داور مسابقه را متوقف می کند و وقت نگه دار با توقف زمان مسابقه با اعلام مجدد داور زمان مسابقه را محاسبه می کند.
15 – 5 بروز هر اتفاق غیر قابل پیش بینی که با دستور داور باعث توقف مسابقه خواهد شد و در این حال داور گزارش خود را به ناظر رسمی مسابقات ارائه خواهد کرد.هرگونه تعویق مسابقه با نظر ناظر رسمی امکان پذیر خواهد بود و هنگامیکه یک مسابقه به زمان دیگری موکول شود بدون در نظر گرفتن نتایج کسب شده از راند اول انجام می شود.
ارتقاء درجات فنی در ساواته

برخلاف رشته هایی مانند کاراته و تکواندو در ساواته کمربند وجود ندارد و ارتقاء درجات ورزشکاران با رنگ دستکش مشخص می شود که به ترتیب عبارتست از: آبی – سبز – قرمز – سفید – زرد و نقره ایی.
16 – 1 دستکش آبی
ورزشکار ساواته قادر به ضربه به حریف است بدون آنکه ضربه متقابل دریافت کند.
نمایش تکنیک ها با هماهنگی – کنترل و سبک خاص هر ورزشکار.
16 – 2 دستکش سبز
دفاع کامل ضربات حریف و ضربه متقابل، نمایش کامل تکنیکی، تشخیص حمله احتمالی حریف و دفاع یا فرار مناسب از ضربه بدون دریافت آن و پاسخ حریف با ضربه متقابل.
16 – 3 دستکش قرمز
دفاع مناسب و عدم دریافت ضربه حریف و وارد ساختن ضربه موثر، نمایش کامل تکنیک ها پیش بینی کامل حمله حریف و انتخاب بهترین دفاع انجام ضد حمله مناسب در حین حمله حریف.
16 – 4 دستکش سفید
قابلیت ضربه به حریف پیش از دریافت ضربه وی، نمایش کامل تکنیکی، پیش بینی حمله احتمالی و طرح ریزی حمله موثر، ضربه موثر به حریف پیش از آنکه بتواند تکنیک خود را اجرا کند.
16 – 5 دستکش زرد
ضربه کامل حریف و دریافت نکردن تکنیک، نمایش کامل تکنیک ها با هماهنگی، کنترل و سبک خاص، فریب حریف و اجرای یک ضربه موثر.
16 – 6 دستکش نقره ای(بالاترین درجه فنی)
وارد ساختن ضربه موثر قبل از هرگونه حرکت حریف، نمایش کامل تکنیک ها – اجرای نمای تکنیک های دست و پا در یک مسابقه کنترلی (Assoaut) فریب دادن حریف و اجرای یک ضربه موثر.

تاریخچه ساواته در ایران

حمیدرضا حصارکی، بنیانگذار و رئیس هنر رزمی(انجمن) ساواته (بوکس فرانسوی) در ایران، از سال 1367 تکواندو را آغاز کرد. وی با تشکیل فدراسیون ووشو در 26 اسفند 82، اولین فردی بود که در تشکیلات فدراسیونی ووشو به ریاست بهزاد کتیرایی حکم گرفت و در سمت های مختلف از جمله مدیر اجرایی، مشاور عالی، سخنگو، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل، رییس سازمان لیگ، مدیر و سرپرست تیم های ملی و ... فعالیت داشته و در سال 1385 نیز موفق به کسب درجه داوری بین المللی سانشو از فدراسیون جهانی ووشو شد. در ادامه نیز درجه فنی دان پنج را در سبک نن شائولین چوان کسب کرد.


منبع:رزمی کار
ویرایش و تلخیص:آکاایران