آکاایران: از پایه های اصلی پیشگیری، درمان و کنترل دیابت

آکاایران: از پایه های اصلی پیشگیری، درمان و کنترل دیابت


اینکه می گوییم ورزش در دیابت بسیار مفیدتر از سایرین است، به این دلیل است که ثابت شده ورزش اثری دقیقا مشابه انسولین...

اصولا یکی از اصلی ترین پایه های درمان دیابت، تغییر روش زندگی است. یعنی بیمار دیابتی که تا دیروز چربی زیاد مصرف می کرده و سیگار می کشیده باید تغذیه اش را مراعات کرده و سیگارش را ترک کند...
یکی از موارد تغییر روش زندگی در افراد دیابتی ورزش و افزایش فعالیت های روزانه است البته با زندگی امروزی خیلی نمی توان از بیمار دیابتی انتظار داشت که به راحتی ورزش را به برنامه و عادات زندگی اش اضافه کند چون بالاخره زندگی امروزی ماشینی شده است مثلا برای عوض کردن کانال تلویزیون که تا 20، 30 سال قبل باید فرد بلند می شد و می رفت جلوی تلویزیون، امروز دستگاه کنترل از راه دوری ساخته شده که عدم تحرک را به ما القا می کند اما ورزش در بیماران دیابتی کمی با بقیه فرق دارد.
اگرچه ورزش چه در افراد دیابتی و چه در افراد سالم باعث سلامت می شود اما فواید ورزش در افراد دیابتی به مراتب بیشتر است. توصیه می شود که در هفته 150 دقیقه ورزش برای سلامت لازم و کافی است. یا به عبارتی پنج روز در هفته، روزی 30 دقیقه. حتی گفته می شود که لازم نیست این 30 دقیقه پشت سر هم باشد. یعنی بیمار دیابتی می تواند در سه فرصت جدا از هم مثلا صبح و بعد از ظهر و شب، یک مسافت را به مدت 5 دقیقه برود و 5 دقیقه برگردد. به همین سادگی می توان ورزش را وارد برنامه روزانه کرد. برای این برنامه ورزشی هیچ بهانه ای وجود ندارد چون نه خرجی دارد نه خیلی زمان نیاز دارد.
اینکه می گوییم ورزش در دیابت بسیار مفیدتر از سایرین است، به این دلیل است که ثابت شده ورزش اثری دقیقا مشابه انسولین روی قند خون دارد. به این ترتیب که ورزش با همان مکانیسم انسولین باعث وارد شدن گلوکز به سلول های عضلانی بدن شده و میزان قند خون را کم می کند. جالب هم اینجاست که اثر هر بار ورزش کردن تا حدود 24 ساعت روی قند خون می ماند بنابراین ورزش یکی از پایه های اصلی درمان و کنترل دیابت است.
حتی ثابت شده که ورزش در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر است. در تحقیقات گسترده ای در بیست و چند مرکز تحقیقاتی آمریکا، دانشمندان عده ای از افراد دارای شرایط پر خطر برای ابتلا به دیابت را که هنوز دیابتی نشده بودند، به دو گروه تقسیم کردند. به یک گروه پیشاپیش متفورمین تجویز کرده و به گروه دیگر هفته ای 150 دقیقه ورزش تجویز کردند. سپس دریافتند، متفورمین حدود 30 درصد از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند. درحالی که ورزش حدود 50 درصد از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند بنابراین ورزش یکی از پایه های پیشگیری از دیابت در افرادی است که احتمال ابتلا به دیابت در آنها بیشتر از سایرین است.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: salamatiran.com
مطالب پیشنهادی:
دیابت و ورزش  
رژیم غذایی مناسب در دیابت(1)
فرزندتان دیابت دارد؟
عامل اصلی دیابت در جوانی
نجات زندگی با تشخیص زودهنگام
.

منبع :