قلب اندام بسیار حساسی است که کارهای مهم و حیاتی را انجام می دهد . سلامت قلب ، زندگی انسان را دوام بخشیده و او را دراجرای کارهای روزانه، توانمند و شاداب می کند . زندگی ماشینی امروز، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب، خطرهای بی شماری برای قلب دارند و قربانیان بسیاری نیز گرفته اند . ورزش اگر به اندازه ، با برنامه و منظم باشد ، عاملی مهم برای تقویت قلب است. ورزش ، قلب را نیز مانند دیگر اعضای بدن نیرومند می کند .

ورزش برای سلامت قلب

یمار پس از ابتلای به سکته ی قلبی می تواند ورزش هایی را که قبلا انجام می داده است از سر بگیرد. مثلا، اگر شما قبل از سکته به طور منظم به ورزش دوچرخه سواری می پرداخته اید، پس از شفا یافتن هم با رعایت بعضی شرایط می توانید این ورزش را ادامه دهید.

حرکات عمده در برنامه های ورزشی
نکات عمده در برنامه های لازم و طرح ریزی شده از جانب پزشک، در مراحل اولیه عبارتند از: تعیین زمان پیاده روی در بخش (پس از عمل جراحی)

زمان استحمام

زمان ترخیص از بیمارستان

تاریخ مجاز ازسرگیری فعالیت های جنسی

زمان ازسرگیری کار و فعالیت

تعیین مشاغل نامطلوب و ممنوع

مشاوره جهت نحوه ی انجام مسافرت های احتمالی سرگرمی ها و تفریحات سالم

برنامه ریزی شروع فعالیت های ورزشی ملایم تا متوسط و تعیین انواع مجاز و غیرمجاز ورزش.

 

هر نوع ورزشی برای سلامتی بسیار مفید است اما ورزش های زیر برای سلامتی قلب توصیه می شوند. بزرگترین سهم سلامتی از انجام ورزش به سیتم قلب و عروق تعلق دارد. بخصوص ورزش های هوازیی نظیر شنا ، قایق سواری و بالا رفتن از پله ها که اثرات بسیار فراوانی بر سلامت قلب و عروق دارند.

موارد زیر ورزش های هوازی ساده ای هستند که با صرف زمان کوتاهی می توانید اثرات آنرا بر سیتم قلب و عروق خود مشاهده کنید:

پیاده روی سریع

چنانچه سالها است که از نظر فیزیکی فعال نیستید با پیاده روی آهسته و فواصل زمانی کوتاه 5 دقیقه ای در صبح و شب شروع کنید.

چنانچه به بیماری خاصی مبتلا هستید که مانع انجام ورزش های سنگین می گردد پیاده روی روزانه روش بسیار خوبی برای انجام کمی ورزش است. بر اساس مطالعات موجود، پیاده روی بمدت دو و نیم ساعت در هفته می تواند خطر حملۀ قلبی و سکته را به میزان 30% کاهش دهد. بعضی از متخصصین می گویند انجام 30 تا 60 دقیقه پیاده روی به مدت 5 بار در هفته حداکثر سلامتی را برای قلب شما به ارمغان می آورد.

هروله دویدن(Jogging)

چنانچه آمادگی بدنی شما بیش از پیاده روی است قدم بعدی دویدن به حالت هروله است همراه با دویدن و راه رفتن می توانید 5 دقیقه ورزش های کششی انجام دهید. تحقیقات اخیر دانشگاه پزشکی استانفورد نشان داده است که دویدن منظم نه تنها برای قلب مفید است بلکه باعث تناسب اندام در افراد ورزشکار و فعال ماندن آنها نسبت به افراد بی تحرک می شود.

طناب بازی

اگر چه طناب بازی بنظر بچه گانه می رسد اما حتماً دلیل مهمی وجود دارد که مشت زنان حرفه ای در تمرینات روتین خود طناب بازی می کنند. طناب بازی روش بسیار خوبی برای حفظ تناسب اندام و چابکی است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که این نوع فعالیت شدید، باعث تقویت استخوانها می گردد. طناب بازی برای 10 دقیقه حدود 200 کالری می سوزاند که معادل یک مایل یا 6/1 کیلومتر دویدن است.

دوچرخه سواری

روش دیگر برای افزودن ورزش به برنامۀ روزانه اتان استفاده از دوچرخه بجای ماشین است. یک ساعت دوچرخه سواری تقریباً 650 کالری انرژی می سوزاند اما بهترین فایدۀ دوچرخه سواری بالا رفتن ضربان قلب بتدریج و در طول زمان است. متخصصین معتقدند، حداقل 20 دقیقه دوچرخه سواری مساوی با یک جلسه ورزشی برای شما مفید است. غالباً انجام مستمر سایر ورزش های هوازی سخت تر از دوچرخه سواری است بهمین علت دوچرخه سواری به شما پیشنهاد می شود.

ورزش های مخصوص قلب
تمرین های تنفسی ، از انواع ورزش هایی است که هوای بیشتری را به ریه های وارد کرده و بهترین تمرین برای تقویت قلب خواهد بود. پیاده روی تند، پرش در جا، شنا، دوچرخه سواری، طناب بازی ، اسکی و قایقرانی از جمله ورزش های مخصوص برای تقویت قلب است .
قلب ضعیف ، قلب قوی
قلب سالم و متناسب ، خوب کار کرده و می تواند خون را به آرامی در بدن به جریان بیاندازد ، چرا که این قلب قوی و پرتوان است ، ولی قلب ضعیف که نارسا و مریض است ، عمل به جریان انداختن را ضعیف انجام داده و کم کم تنبل می شود. بهترین دارو برای تقویت قلب و کاهش این نارسایی ها ، انجام تمرین های ورزشی مناسب است .