خصوصیات لباس ورزشی

لباس ورزشی تقریبا باید گشاد، کم وزن و راحت باشد و متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود. بهتر است فرد در حین انجام فعالیت های بدنی و ورزشی لباس کمتری بپوشید زیرا تمرین های بدنی تا حدی او را گرم می کند. رنگ لباس علاوه بر خلق زیبایی از لحاظ روانی نیز تاُثیر خاصی دارد

لباس ورزشی مناسب

لباس ورزشکار باید متناسب با دمای محیط باشد

برای مثال:

در درجه حرارت 16 تا 27 درجه سانتی گراد (در حین انجام فعالیت های بدنی) پیراهن نازک و شورت ورزشی مناسب است.

در درجه حرارت 6 تا 16 درجه سانتی گراد پیراهن ورزشی آستین دار با شلوار ورزشی مناسب است

در درجه حرارت زیر 6 درجه سانتی گراد پوشیدن لباس گرم بهتر است.

استفاده از کلاه و دستکش در دمای زیر 11 درجه سانتی گراد نیز توصیه می شود.

اگر دچار سینوزیت مزمن هستید، هد بند های پهن که روی پیشانی شما را می پوشاند، مناسب فوتبال در هوای سر است.

برای گرم نگه داشتن گلو نیز شال های ویژه ای که برای فوتبالیست ها طراحی شده استفاده کنید. نمونه این شال گردن ها را فرانچسکو توتی کاپیتان تیم آ اس رم ایتالیا در فصل سرما می پوشد

 جنس لباس در هنگام تمرین باید طوری باشد که به هنگام انجام فعالیت های بدنی مانع افزایش تعریق بدن نگردد.

 از پوشیدن لباس هایی که فعالیت شما را محدود می کند خودداری کنید. پوشیدن لباس های خیلی گشاد نیز می توانند باعث از دست رفتن تمرکز شما بشوند (با گیر کردن به وسایل مختلف، سرخوردن روی بدن و ...)

 در هوای سرد که از چند لایه لباس استفاده می کنید. داخلی ترین لباس باید طوری طراحی شده باشد که رطوبت خارج شده از پوست را جذب کند. نمونه این لباس ها را در سایت فوتبال شاپ پیدا می کنید. لایه ی میانی عرق را جذب می کند و گرمای بدن را حفظ می کند و لایه ی بیرونی شما را از باد و باران حفظ می کند.

در هوای بسیار سرد، پوست تان را برهنه در مقابل هوا قرار ندهید و از کرم ها استفاده نمایید

عده ای فکر می کنند مچ بند های حوله ای تنها برای زیبایی کاربرد دارد، در حالی که این مچ بند ها بهترین وسیله برای پاک کردن عرق پیشانی است. اگر فرزندتان به مدرسه فوتبال می رود، حتما مچ بندی از جنس حوله برایش تهیه کنید تا برای پاک کردن عرق پیشانی اش در طول تمرین از آن استفاده کند.

کلاه های نقاب دار نیز مانع تابش مستقیم آفتاب به چشم و صورت است.

 

لباس های غیر نخی

 قدیمی ها معتقد بودند لباس ورزشی پلاستیکی ( که غالبا با این نام شناخته می شود) مناسب ورزش نیست، در حالی که بسیاری از لباس های جدید با فن آوری ها جدید از جمله نانو تکنولوژی تهیه می شوند و نمی توان به صرف پلاستیکی بودن آنها را کنار گذاشت. امروز لباس های تهیه شده از الیاف مصنوعی به دلیل دفع سریع عرق بدن، شستشوی آسان، عمر بشتر و ویژگی های ضد باکتریایی و ضد تشعشعات خورشیدی برتری محسوسی نسبت به خیلی از الیاف طبیعی دارند.

جالب است بدانید عرق کردن به خودی خود بوی بد ندارد، اما باکتری های روی پوست بدن موجب بوی بد بدن می شوند و در بعضی محیط ها سریع تر رشد می کنند.

نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه گنت بلژیک نشان داد، باکتری ها در پارچه های مصنوعی نظیر پلی استر سریع تر رشد می کنند.

در این تحقیق، فعالیت ورزشی 26 ورزشکار ـ 13 مرد و 13 زن ـ که تی شرت هایی از الیاف کتان و مصنوعاتی نظیر پلی استر به تن داشتند، بررسی شد.

پس از ورزش، لباس ها را در کیسه های نایلونی انداختند و در محیط تاریک مشابه کمدهای لباس در باشگاه ورزشی قرار دادند. پس از 28 ساعت و بررسی بوی متصاعد شده از نمونه ها دریافتند پلی استر که نوعی پارچه مصنوعی است، از الیاف طبیعی کتان بوی بدتری دارد.

برای آن که جمعیت باکتری های موجود روی پوست ملموس تر شود، خودکار و خط کشی بردارید و مربعی به ضلع یک سانتی متر روی ساعد دست خود بکشید. در این مربع حدود یکصد باکتری زندگی می کنند. در حالی که اگر همین شکل را روی بخش هایی مثل زیر بغل، ناف یا پنجه پا بکشید و کمی با دقت بیشتری نگاه کنید، با جمعیتی ده میلیونی از باکتری ها مواجه می شوید که در حال گذراندن زندگی خود هستند!

میکروب های موجود در پوست بدن در مواد شیمیایی حاصل از تعریق به ترکیبات بدبو تبدیل می شوند. در حالی که الیاف طبیعی نظیر کتان چنین موادی را سریعا جذب می کنند.

1- بهترین جنس لباس ورزشی چیست؟

از آنجا که امکان تعریق در ورزش دو برابر می شود، انتخاب جنس مناسب لباس ورزشی برای پیشگیری از عرق سوز شدن و ابتلا به بیماری های قارچی پوستی اهمیت زیادی دارد.

لباس های تمام نخ یا نخ پنبه، بهترین جنس برای لباس های ورزشی هستند. لباس های نخی یا پنبه ای، به سادگی عرق را به خود جذب می کنند و جلوی عرق سوز و قرمز شدن بدن را به خصوص در ناحیه زیر بغل و کشاله ران می گیرند.

 

اگر قصد خرید لباس های ورزشی نایلونی یا شمعی و بادگیر را دارید، حتما انواعی از لباس ها را انتخاب کنید که یک آستر نخی داشته باشند. شلوارهای ورزشی با جنس الیاف مصنوعی هم باید حتما آستر نخی داشته باشند تا از قرمزی، خارش و ابتلا به ناراحتی های قارچی در ناحیه کشاله ران در اثر عرق کردن، جلوگیری شود.

2- مناسب ترین مدل برای لباس ورزشی چیست؟

لباس های ورزشی معمولا دو نوع هستند: «تی شرت و شلوارک» و «گرمکن آستین بلند با شلوار».

تی شرت و شلوارک برای افرادی که در سالن های ورزشی فعالیت می کنند، مناسب تر است، اما گرمکن و شلوار بیشتر مناسب ورزش در فضاهای باز مانند زمین چمن، پارک یا حتی بازی گل کوچک در خیابان می باشد.

 

پوشیدن گرمکن و شلوار ورزشی در محیط های سرباز، از پوست در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند، اما یادتان باشد که لباس های ورزشی خیلی گرم و پوشیده برای سالن های سربسته، چندان مناسب نیستند، زیرا باعث تشدید تعریق و کلافه شدن فرد ورزشکار می شوند و به دلیل تعریق زیاد هنگام ورزش، امکان بالا رفتن نیاز بدن به مصرف آب را بالا می برند.

لباس های گشاد

خطرگیر کردن لباس به دستگاه های ورزشی وجود دارد. علاوه بر آن، مربی به سختی می تواند درست یا نادرست بودن حرکت شما را تشخیص دهد.

راه حل: لازم نیست لباس چسب بپوشید بلکه کافی است لباس ورزشی مناسب بپوشید تا در معرض خطر آسیب دیدگی قرار نگیرید.

نکته: اگرچه لباس های گشاد می تواند شکل اندام بدن را بپوشاند اما چسب نبودن لباس باعث بالا رفتن لباس و آشکار شدن بدن می شود.

 کفش ورزشی مناسب

لباس ورزشی مناسب

کفش ورزشی مناسب

کفش های ورزشی باید راحت و با دوام باشند و به خوبی از پا محافظت کنند و با انجام فعالیت ورزشی عملکرد لازم را داشته باشند. در هر ورزشی انجام حرکات ویژه ای مد نظر است بنابراین کفش باید در مقابل فشارهای وارده، از پا محافظت کند و در انجام مناسب حرکات، ورزشکار را یاری کند.

کفش نامناسب با ایجاد فشار به پا می تواند باعث تغییر شکل پا و همچنین ایجاد پینه و تاول شود علاوه بر این کفش نامناسب باعث ایجاد اختلالات مکانیکی می شود که در تعادل کلی بدن اثر می گذارد و حتی ممکن است به وضعیت نامناسب عضلات و مفاصل منتهی می شوند

کفش ورزشی باید :
* از پا محافظت کند.
* پا در آن راحت باشد.
* هنگام حرکت، فشار ها و نیروهای وارد به پا را تعدیل کند.
* اندازه ی پا باشد.
* وزن مناسبی داشته باشد.
* نرم و انعطاف پذیر باشد.
* آب و رطوبت در آن نفوذ نکند.
* هوا بتواند در آن جریان پیدا کند و قابلیت تبادل هوا را داشته باشد.