استفاده از سونا و جکوزی


تعریف سونا: سونا در هر شکل و نوع آن عملاً انواع استفاده و بهره برداری از هوای گرم است.

انواع سونا

1.    سونا خشک         

2.    سونا بخار            

3.    حوضچه آب داغ 

4.    جکوزی         
                   
 

تأثیر استفاده از سونا

جسمانی: هم زمان با گرم شدن تدریجی بدن، گرمای محیط را خون از سطح بدن به خود گرفته و به قسمت­های درونی منتقل می­کند. این جریان پیوسته تا جایی ادامه می­یابد که گرمای بدن به اوج می­رسد و به محض آن که عمل تعریق شروع شود، درجه حرارت بدن پایین می­آیدو موجب دفع سموم مختلف بدن می­شود.  سونا سبب تحریک و تهیج سلسله اعصاب و غده­ها شده و در اثر انقباض و انبساطی که بوجود می­آید، خود نوعی ورزش عمومی برای اندام­های داخلی بدن می­باشد .

روانی: در ایجاد حالاتی از نشاط و انبساط خاطر، خوشنودی، بهبود افسردگی و پژمردگی مؤثر است و هم چنین در افزایش فعالیت سلول­های ذهنی مؤثر است.

نحوی استفاده از سونا

مدت: توصیه می­شود از کل زمان استفاده از استخر 75% اول به شنا کردن اختصاص یابد و 25% وقت مابقی به استفاده از سونا اختصاص داده شود. مدت زمان استفاده از سونا برای افراد تازه کار 5 تا 6 دقیقه در جلسات بعدی تا 15 دقیقه و برای افراد سالمند بیش از 5 دقیقه توصیه نمی­شود.  

مراحل استفاده

1-  شستشوی بدن با آب گرم و صابون پیش از ورود به سونا به دلیل این که عمل تعریق بهتر صورت گیرد و بوی چرک و آلودگی­های سطح بدن بر اثر گرما متصاعد نشود.

2-  استفاده از حوله مستطیل شکل و بلند به طوری که فرد روی حوله بنشیند تا حوله قطرات عرق را به خود جذب کرده در غیر این صورت موجب انتشار بوی بد در فضای اطاق خواهد شد.

3-  نوشیدن یک لیوان آب قبل از ورود به سونا به جهت پیشگیری از بروز هرگونه عارضه و بهره­مندی کامل از خواص سونا.

4-  گرمای محیط سونا و یا مدت زمان استفاده از سونا باید به گونه­ای باشد که موجب عرق کردن بیش از حد نگردد؛ چرا که تجمع بیش از حد مواد زائد روی پوست، باعث صدمه به آن و بوی بد و ناخوشایند می­شود.

5-  عرق نکردن نیز موجب تراکم سموم مختلف در بدن شده و بی­تردید سلامت فرد در معرض خطر قرار می­گیرد.

6-  برای هماهنگ کردن تدریجی بدن با حرارت سونا بهتر است به محض ورود چند دقیقه در سکوی پایین و بعد سکوی دوم و در پایان از سکوی آخر استفاده نمود.  

 

مرحله پایانی استفاده از سونا:

1-      بعد از سونا باید زیر دوش آب ولرم رفت تا عرق پاک شود.

۲-    برای خنک کردن بدن از دوش آ ب سرد استفاده شده و یا از حوضچه آب سرد استفاده می­گردد. توجه شود، از حوضچه آب سرد بیش از  2 یا 3 بار به شکل غوطه خوردن استفاده نگردد. زیرا حرارت بدن به سرعت پایین آمده و عوارض نامطلوبی مانند انقباض عضلانی، سرما خوردگی و لخته شدن ذرات چربی در رگهای بدن می­گردد.

۳-      مرحله بعد از سرد کردن؛ زمان استراحت به مدت 10 تا 15 دقیقه روی سکو یا صندلی به طوری که پاها کمی بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. در سکوت و آرامش کامل.    

 

نکات قابل ملاحظه

1-  مبتلایان به بیمار صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی­باشند.

2-  افرادی که بیماری ریوی، تنگی نفس و قلب ضعیف دارند باید زیر نظر پزشک متخصص با رعایت توصیه­های او از سونا استفاده کنند.

3-   در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از حد، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بلافاصله سونا را ترک نمود. 

4-  در هنگام غوطه­ور شدن در حوضچه آب سرد باید سر و تمام بدن در زیر آب قرار گیرد در غیر این صورت اختلاف دما بین سر و تنه اختلالاتی را بوجود می­آورد.

5-  خوردن تغذیه و نوشابه گازدار پیش از سونا و در میان دفعات کار اشتباه است.

6-  قبل و  بعد از سونا نباید سیگار کشید.

7-  ورزش و نرمش در هنگام سونا به هرشکل که باشد، اشتباه می­باشد.

8-  بلافاصله بعد از صرف غذا و با معده پر نباید از سونا استفاده نمود.    

 

ویژگی سونای بخار

   سونا بخار علاوه بر دارا بودن فایده­های سونای خشک موجب پاک شدن شش­ها، سینوس­ها و مجاری تنفسی و تلطیف پوست بدن می­شود. مدت هر بار توقف در سونای بخار بسته به ظرفیت و استعداد اشخاص از 10 تا 15 دقیقه می­باشد.  وجود شیر آب سرد در اتاق سونای بخار این امکان را می­دهد که فرد هر چند دقیقه یک بار دست و صورت خود را با آب سرد خنک کند تا به تواند مدت معلوم را در بخار سوزان سونا بنشیند.

جکوزی

   ماساژ در زیر آب از روش­های درمانی بسیار مؤثر در رفع درد عضلات، مفاصل و استخوان­ها می­باشد. استفاده کنندگان از جکوزی در داخل حوضچه قرار می­گیرند و اعضاء بدن خود را به تناوب در مسیر فواره­های زیر آب قرار می­دهند. بعد از خروج از جکوزی باید مدتی استراحت نمود تا بدن به حالت اولیه برگشت نماید.

 

آیا سونا باعث کاهش وزن واقعی و دائمی می شود ؟

خیر ، انجام سونا فقط باعث دفع آب و الکترولیتهای بدن می شود که باعث  کاهش وزن موقتی می شود و هرگز باعث سوخت چربی و کاهش وزن دائمی نمی گردد ؛ لذا با استفاده از مایعات وزن بدن سریعاً به حالت اولیه برمی گردد .

 نحوة استفادة علمی از سونا به چه صورت است ؟

دستورهای استفاده از سونا را به سه قسمت می توان تقسیم کرد :

الف ـ قبل از حمام سونا

ب ـ حین انجام حمام سونا

ج ـ بعداز حمام سونا

منظور از قبل از حمام سونا چیست ؟

شامل مدت زمانی است که یک روز بعد از سونای قبلی شروع می شود و تا چند دقیقه قبل از شروع سونای فعلی ادامه می یابد .

چه فاصلة زمانی را برای بین دو سونا توصیه می کنند ؟

برای افراد معمولی و ورزشکاران غیر حرفه ای به طور معمول انجام حمام سونا یکبار در هفته را توصیه می کنند .

سونا چگونه بر اعصاب و روان تأثیر می گذارد ؟

با توجه به اینکه در اکثر افراد ( ۶۰ تا ۷۰ درصد افراد ) نیمکرة چپ مغز غالب است یعنی فرد در برخورد با مسائل و مشکلات روزمره از طریق نیمکرة چپ مغز و سیستمهای وابسته به آن به حل مشکلات و ایفای نقش می پردازد  ( در حالی که نیمکرة راست مغز تقریباً در استراحت به سر می برد یا واکنش چندانی ندارد ) ، همین عملکرد مغزی باعث خستگی و فشار نسبی بیشتر بر نیمکرة غالب می شود در نتیجه ، ادامة این روند در طول زندگی باعث پیدایش

بیماریهای روان تنی بدون دلیل شناخته شده یا سایکوسوماتیک ایدیوپاتیک ( Idioapathic  Psychosomatic ) می گردد .

به فردی که به طور مرتب به انجام سونا می پردازد توصیه می شود که از همان روز اول هفته طبق برنامه زمان بندی شده قبلی وعدة انجام یک سونای  لذت بخش را در ذهن خود بپروراند ؛ لذا با انجام سونا و تغییرات فیزیولوژیک حاصله ، خستگی و فشار حاصله از مواردی که گفته شد برطرف و آرامش کامل روانی ، ترمیم بافتهای عصبی و احساس حالت مطلوب بدنی به دست می آید .

طی انجام یک جلسه حمام سونا فرد مقدار زیادی مایع میان بافتی و داخل عروقی حاوی الکترولیت های مختلف را ، که احتمالاً از عروق و مایع خارج سلولی هم منشاء گرفته است ، از طریق سطح وسیع پوست دفع می کند ،لذا به طور جبرانی براثر واکنش محورهیپوتالاموس ـ هیپوفیز مکانیسم های تشنگی شروع و فرد مجبور می شود طی سونا مقادیر متنابهی آب بنوشد . همین دریافت آب اضافی باعث افزایش اسیدیته ( کاهش PH ) خون می شود در نتیجه فرد به طرف مسمومیت به آب و اسیدوز پیش می رود ؛ لذا توصیه می شود که فرد از همان روز اول هفته ، خود را به نوشیدن زیاد آب عادت دهد این امر باعث خواهد شد که اولاً ؛ تشنگی جبرانی وی برطرف شود ، ثانیاً سیستم کلیوی فعال و از احتمال ایجاد عفونتهای کلیوی و تشکیل سنگهای کلیوی ناشی از کم آبی جلوگیری شود .

برای کاهش وزن چه باید کرد ؟

در صورتی که اضافه وزن و یا چاقی فرد ناشی از بیماریها و اختلالات و به طور کلی ناشی از عوامل درون زاد ( اندوژن ) نباشد،  پس از مشاوره پزشکی ورزشی و مشاورة تغذیه ای ، فرد می تواند در فاصله زمانی بین دو حمام سونا ، در طول هفته تحت کنترل رژیم غذایی خاص باشد و به طور متناسب و اصولی و به طور استقامتی به ورزشهای هوازی بپردازد .

آیا در روز استفاده از سونا ، ورزش را توصیه می کنید ؟

۱ تا ۴ ساعت قبل از حمام سونا پیشنهاد می شود فرد حدود ۳ تا ۵ کیلومتر دوی استقامت انجام دهد یا در محل حمام سونا ، که امکانات ورزش با وسایل موجود است ، تحت نظر مربیان مجرب تربیت بدنی قرار گیرد ؛ آنگاه با تامین آب مورد نیاز بدن ، خود را آماده ورود به حمام سونا کند .

آیا برای ورود به سونا برای اولین بار مانند سایر موارد شروع به فعالیتهای ورزشی معاینات پزشکی الزامی است ؟

اصولاً برای فردی که تازه شروع به انجام سونا می کند باید پرونده کامل پزشکی ورزشی تشکیل شود و پس از اخذ شرح حال کامل و مفصل ، معاینات سیستمیک کامل پزشکی نیز انجام شود . شاید برای استفاده از فرد سونا منع پزشکی وجود داشته باشد و سلامتی او در معرض خطر قرار گیرد . به طور مثال بیماران مبتلا به امراض قلبی ـ عروقی ، بیماریهای عفونی و ریوی نمی توانند مانند افراد سالم حمام سونا بگیرند چرا که باعث ایجاد عوارضی هم برای خود و هم برای دیگران می شوند .

برای ورود به سونا چه وسایلی را باید همراه داشت ؟

عمدتاً وسایل شخصی و بهداشتی مد نظر است که شامل :

حوله ای کوچک برای استفاده در سونای خشک ، شامپوی مایع سر و بدن ، مایوی شخصی ( با جنس نخی ) ، حوله ای بزرگ برای خشک کردن بدن ، چند کیسة پلاستیکی ، دمپایی تمیز ، قمقمة حاوی نوشیدنی ورزشی ، برس و سشوار است . البته در اکثر حمامهای سونای بهداشتی و معتبر ، این وسایل ـ به غیر از مایو و برس سر ـ که قبلاً به طور حتم استریل شده است در اختیار افراد قرار می گیرد .

رژیم غذایی ناهار کم حجم پیشنهاد می شود تا هضم و جذب آن به سهولت انجام شود . به عبارت دیگر نباید با معده پر وارد حمام سونا شد .

انجام حمام سونا با استحمام معمولی فرق می کند و محلی برای لباسشویی و اصلاح سر و صورت نیست . حفظ نظافت و بهداشت محیط سونا وابسته به خود افراد است چرا که متخصصین بهداشت ثابت کرده اند که بیش از ۱۷۰ نوع باکتری در قسمتهای مختلف سونا وجود دارند ؛ لذا هر گونه بی دقتی باعث انتقال بیماری خواهد شد و باید افرادی که به بیماریهای عفونی مانند سرماخوردگی و بیماریهای ریوی و بیماریهای پوستی مبتلایند از وارد شدن به حمام سونا جداً پرهیز کنند. از طرف دیگر مسئولین حمام های سونا باید در حفظ بهداشت و رعایت مسائل بهداشتی دقت نظر کامل کنند و سلامتی افراد را مد نظر قرار دهند . ایشان می توانند از آزمایشگاههای معتبر انجام آزمایشهای خاص به منظور کشف اجرام بیماری زا درخواست بکنند . همچنین می توانند همانند اطاقهای عمل جراحی ، که از اشعه های مخصوص برای ضدعفونی استفاده می کنند ، محیط حمام سونا را گندزدایی کنند .

برای رعایت موارد بهداشتی استاندارد به منظور حفظ سلامتی جامعه ، بازرسی و ارزیابی دائمی مراکز بهداشتی و ورزشی الزامی است تا با موارد تخلف به شدت برخورد شود .