آکاایران: مجموعه: تاریخچه رشته های ورزشی

معرفی ورزش تیر و کمان

 

تیراندازی با کمان یا تیر و کمان فعالیتی است که می تواند به عنوان ورزش یا برای شکار یا برای جنگ استفاده شود. ابزار تیراندازی از یک کمان منحنی شکل ویک تیر که سرش یک سنگ یا فلز نوک تیز بود تشکیل می شد وفرد تیرانداز با گذاشتن تیر درکمان وکشیدن آن تیر را پرتاب می کرد.

  

تیراندازی با کمان در رشته های کمان های کامپوند، ریکرو و سنتی برگزار می گردد. 

کمان ریکرو: این کمان شامل قسمت های قبضه، بازو، سایت، پیپ سایت، استاب لایزر، زه است. این کمان به کمان های قدیمی تشابه بیشتری دارد و با اندکی تغییردقت و قدرت آن افزایش یافت. مسابقات آن در مسافت های۱۸و۳۰و۷۰ متر برگزار میگردد. مسافت ۷۰ متر المپیکی است و در بخش های مردان، زنان، تیمی مردان، تیمی زنان، میکس مردان و زنان برگزار می شود. این کمان باید پس از استفاده اجزایش برای سالم ماندن جدا می شود.

 

کمان کامپوند: این کمان شامل قسمت های بازو، قبضه قرقره، سایت، پیپ سایت، استاب لایزر، شوکرو… است. این کمان بسیار پیشرفته است و از لحاظ قدرت و دقت بسیار بهتر از کمان سنتی و ریکرو است. مسابقات آن نیز در مسافت های۱۸و۳۰و۵۰ متر برگزار میگردد. این رشته المپیکی نیست. این کمان از اول همراه با زه است و نیازی به جداسازی قطعات ندارد.

 

کمان سنتی:این کمان بسیار ساده بوده و مانند کمان های اولیه است. یکی از ویژگی های جالب این رشته ورزشی آن است که هرفرد با لباس محلی و خاص منطقهٔ خود در مسابقه شرکت می کند.

 

 بازی تیر و کمان

تیراندازی با کمان در رشته های کمان های کامپوند، ریکرو و سنتی برگزار می گردد

 

تیراندازی با کمان در پارالمپیک(مسابقه معلولین) 

ورزش تیر و کمان بیش از 30 سال در مسابقه پارالمپیک (مسابقه معلولین) قدمت دارد برنامه های پارالمپیک شامل دوبل، انفرادی، و تیمی است که امتیاز بندی مسابقه دقیقا شبیه بازیهای المپیک (بازی های افراد سالم) است مسابقات با کمی تغییرات زیر نظر فدراسیون بین المللی تیر و کمان برگزار می شود. مسابقه پارالمپیک شامل ورزشکاران فلج مغزی، آسیب نخاعی، معلولین خفیف (دست و پا) و قطع عضوها می شود. گرچه معلولین دیگر نیز از این رشته ورزشی لذت می برند. ورزشکاران معلول اولین بار در بازی های استوک مندویل در سال 1948 در مسابقه تیروکمان شرکت کردند و هم اکنون 37 کشور در بازی های پارالمپیک شرکت می کنند .

ورزشکاران معلول و جانباز در مسابقات تیر و کمان بصورت ایستاده یا بر روی ویلچر می توانند در مسابقه شرکت کنند و در کل در سه نوع کلاسبندی تقسیم می شوند .

  

تیراندازی با کمان در المپیک

رشته تیر و کمان از همان دوره های نخست المپیک موردتوجه ویژه مسئولان برگزاری این تورنمنت که بیانگر ارزش ویژه آن است، قرار گرفت. ورزش تیر و کمان در المپیک 1900 ،1904، 1908و 1920 برگزار شد که در این سال ها «هوبرت فن اینیس» با کسب شش مدال طلاو سه نقره نام خود را بر سر زبان ها انداخت. ورزش تیر و کمان پس از وقفه ای طولانی در المپیک1972 مطرح شد و از المپیک1988 بود که تیم ها تلاش فراوانی برای کسب مدال های این رشته به خرج دادند. در المپیک1996رکورد بیننده تلویزیونی برای این رشته شکست.

  

فدراسیون جهانی فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان

فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان (World Archery Federation) نهاد اصلی اداره کننده و برگزاری مسابقات ورزش تیراندازی با کمان در جهان است.

 

این سازمان در سال 1931 تأسیس شده و مقر آن در لوزان، سوئیس است. فدراسیون جهانی تیراندازی مسابقات تیراندازی با کمان در بازی های المپیک تابستانی، مسابقات قهرمانی تیراندازی با کمان جهان و جام جهانی تیراندازی با کمان را برگزار می کند.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته 

 

.

منبع :