فرض بفرمایید نوجوان با استعدادی را به یک مجموعه عاقل مدبر دلسوزی سپرده اند که او را برای تبدیل به یک انسان ممتاز و برجسته، تربیت کنند و پیش ببرند. شکی نیست که تامین غذا برای او لازم است؛ چون اگر غذا نداشته باشد، زنده نخواهد ماند تا ممتاز شود.

شکی نیست که ورزش برای او لازم است؛ چون اگر ورزش نکند، توانایی ادامه کار پیدا نخواهد کرد. شکی نیست که تعلیم و تربیت برای او لازم است و باید درس بخواند؛ چون اگر درس نخواند و عالم نشود، امکان کارهای بزرگ برای او وجود نخواهد داشت.

شکی نیست که سیاحت و مزاحت و حضور در مراکز تفریحی، برای او لازم است. یعنی اگر ما بخواهیم یک تربیت صحیح بکنیم، امکان ندارد که از جهات دنیایی غافل شویم.

چطور ممکن است نظام اسلامی را در دنیا به اعتلا رساند، در حالی که کشاورزی نداشته باشیم، صنایع سنگین نداشته باشیم، معادن و فلزات نداشته باشیم...؟

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور و هیئت وزیران، به مناسبت هفته دولت 08/06/1375

 

توجه نوجوانان به ورزش و فعالیت های اجتماعی

فرزندان عزیزم، از محبت پاک و پرشور شما متشکرم. شما کودکان و نوجوانان عزیز در دل من جای دارید و من شما را دعا می کنم. همت کنید تا هم درس شما پیشرفت کند و هم با کتاب های دینی خوب و مفید، انس پیدا کنید. به نماز اهمیت بدهید و هر روز قرآن بخوانید و اگر می توانید آن را حفظ کنید.

احترام پدر و مادر را لازم بدانید و به ورزش و فعالیت های اجتماعی اهمیت بدهید و خلاصه با تلاش و خودسازی فکری و روحی و جسمی، خود را برای مسوولیت های زندگی در جامعه اسلامی آماده کنید تا بتوانید کشور اسلامی خود را پیش ببرید. موفق باشید.

پاسخ مقام معظم رهبری به نامه یک نوجوان 04/04/1375

نوجوانان

ورزش از دیدگاه رهبر معظم انقلاب(10)

توصیه من این است که جوان ها به من نگاه کنند. من وقتی به کوه می آیم و گاهی می بینم حتی از من مسن تر هم کسانی...

منبع : tebyan.net