گرایش جوانان به این رشته ورزشی جذاب موجب شده که مدیران باشگاه های بدنسازی با تبلیغات پر رنگ و آبی چون «تمرین از مبتدی تا قهرمانی»، «تمرین خصوصی زیر نظر مربیان مجرب»، «تناسب اندام با برنامه تمرین قهرمانان جهان»، علاقمندان را به سالن های ورزشی خود جذب کنند. تبلیغات این چنینی وسوسه فعالیت در این رشته ورزشی را برای جوانان دو چندان می کند. این گونه است که در شهرهای کوچک و بزرگ کشورمان از سالن های کوچک و زیرزمین ها گرفته تا سالن های بزرگ و مجهز رشته بدنسازی با ازدحام جوانانی مواجهیم که با ابزارهای مختلف ورزشی مشغول تمرین هستند.

ورزشکاران باید هنگام استفاده از این ماده، آب فراوانی را مصرف نمایند و میزان مصرف آب خود را روزانه از حد متوسط بیشتر نمایند، زیرا ممکن است به دلیل امتناع از این کار مشکلاتی برای سلامتی خود ایجاد کنند.

با این حال هنوز از این رشته پرطرفدار بهره برداری صحیحی صورت نگرفته و بیشتر همان جنبه «زیبایی اندام» مدنظر است تا «پرورش بدن» در حالی که اغلب ورزشکاران حرفه ای، تمرینات بدنسازی را در برنامه روزانه خود دارند، اما رویکرد عمده علاقمندان به رشته بدنسازی، هنوز در جهت های صحیح قرار نگرفته و فرهنگی غلط در این عرصه حاکم شده که به نحوی نگران کننده و تأسف آور ورزشکاران این رشته را به مصرف مکمل های غیرمجاز و داروهای نیروزا و تمرینات غیراصولی سوق داده است.

بدین ترتیب که بسیاری از جوانان، علاوه بر به کارگیری وسایل و امکانات غیراستاندارد و برنامه های غلط، تن به مصرف داروهای شیمیایی می دهند که نه تنها باعث برآورده شدن خیالات آنها نمی شود، بلکه بدن آنها را دچار بیماری های پیدا و پنهان بسیاری می کند.

استفاده از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و مواد غذایی طبیعی عامل مهمی در افزایش حجم عضلات و ایجاد نیرو در ورزشکار است که بررسی ها نشان می دهد 85 درصد پرورش اندام کاران مکمل های غذایی مصرف می کنند.

مواد نیرو زا

اگرچه آمارهای رسمی حاکی از آن است که 50 درصد مکمل های ورزشی و غذایی از طریق قاچاق وارد کشورمان می شود، اما فعالان این بازار میزان قاچاق انواع مکمل ها را بیش از 70 درصد اعلام می کنند که با قیمت های مختلف به فروش می رسد. استفاده از این گونه مکمل ها عوارض زیادی از جمله خونریزی کبدی، ریزش موی سر، بروز فشار خون و... را به همراه خواهد داشت.

به طور کلی بیش از 0 نوع مکمل در جهان تولید می شود که دو سوم آن ها تأثیرات چندان زیادی در ورزشکاران ندارد که در این میان کراتین مکمل غذایی رایجی است که ورزشکاران حرفه یی و تازه کار مصرف می کنند و در انواع مختلفی چون قرص، پودر، ژل، پماد و... در کشور ما به فروش می رسد که در پنج سال اخیر مصرف این مکمل در ایران و جهان به شدت افزایش یافته است.

کراتین، پودر غنی شده از گوشت است که هر20 گرم آن معادل چهار کیلو و 600 گرم گوشت بوده و هر 300 گرم از این ماده از یازده تا پانزده هزار تومان به فروش می رسد و مصرف این ماده یک دوره بارگیری دارد که در این زمان به مدت پنج روز، 20 گرم در هر روز مصرف می شود و بعد از پنج روز اول، مصرف به دو وعده پنج گرمی در روز می رسد که نتیجه اش در هفته اول افزایش وزن سه تا پنج کیلوگرم است. ولی به طور کلی تأثیرات استروئیدهای تقویتی و دیگر تقویت کننده ها و مکمل های غذایی، غیر واقعی هستند و خطرات بسیار زیادی را متوجه سلامتی بدن می کنند که در واقع می توان گفت استفاده از این گونه مواد معمولاً منجر به استفاده مزمن و شدید از دیگر داروها در آینده می شود.

سعید صفری یکی از مربیان پرورش اندام در این باره به ایسنا گفت: کراتین مکملی است که نسبت به دیگر مکمل های غذایی در بین ورزشکاران بیشتر رایج بوده که در صورت مصرف صحیح این ماده، برای بدن ورزشکار بسیار موثر است، اما چیزی که واضح می باشد، این است که بعد از پایان یک دوره مصرف کراتین، مقداری از عضلات ساخته شده در بدن خود به خود از بین می رود.

به طور کلی بسیاری از کارشناسان معتقدند، تاثیرات تقویت کننده های شیمیایی به ویژه کراتین در بدن غیرواقعی است و خطرات بسیاری را متوجه سلامتی بدن می کند.

وی با اشاره به اینکه کراتین جزو مواد دوپینگی به حساب نمی آید، افزود: کراتین در غذاهای طبیعی روزانه از جمله گوشت قرمز و ماهی نیز موجود است، اما مقدار آن در این گونه غذاها کم می باشد و افراد برای بدست آوردن وضعیت دلخواه از آن، مجبور به استفاده از کراتین می شوند.

این مربی پرورش اندام ادامه داد: کراتین در سلول های عضلانی به شکل فسفات کراتین یافت شده که استفاده از این نوع مکمل تنها باعث افزایش قدرت نمی شود، بلکه قابلیت فشار بر روی سلول ها را افزایش داده و باعث انتقال سریع آمینواسیدهای موجود در بدن به سمت توده های عضلانی در فرد می شود. به طور کلی استفاده از کراتین باعث ایجاد کالری نمی شود اما در آزادسازی سلول های چربی نقش بسزایی دارد.

وی اظهار داشت: ورزشکاران باید هنگام استفاده از این ماده، آب فراوانی را مصرف نمایند و میزان مصرف آب خود را روزانه از حد متوسط بیشتر نمایند، زیرا ممکن است به دلیل امتناع از این کار مشکلاتی برای سلامتی خود ایجاد کنند.

صفری با بیان این که به دلیل نبود پزشک ورزشی در باشگاه ها و تیم ها، بسیاری از ورزشکاران به دلیل عدم آگاهی از این ماده استفاده بیش از حد می کنند، تصریح کرد: اگر مسوولان نظارت های خاصی بر باشگاه ها داشته باشند، حتماً مصرف بسیاری از مکمل ها و داروهای غیرمجاز قطع می شود، اما متأسفانه  این نظارت بسیار ضعیف بوده و به همین دلیل نیز افرادی که از عوارض این گونه مواد شناخت کافی ندارند و به دنبال کسب درآمد هستند، اقدام به فروش این مواد می کنند.

ورزش

وی با اشاره به اینکه ورزشکاران باید آگاهانه و زیرنظر مربی متخصص و با تجویز پزشک ورزشی از این گونه مکمل ها استفاده نمایند، خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته ورزشکاران تحت نظر پزشک و مربی از داروها و یا مکمل های خاص استفاده می کنند، اما متأسفانه در کشور ما به راحتی افراد داروها یا مکمل های خاص که از خارج کشور وارد می شود و یا ساخته خود کشورمان است، تهیه نموده و بدون داشتن اطلاعاتی از ضرر و نفع آن، این مواد را مورد استفاده قرار می دهند.

 

رییس هیأت پزشکی ورزشی استان زنجان نیز در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: بیش از 60 درصد از مربیان پرورش اندام دارای مدرک دیپلم بوده و از نظر سواد ورزشی و علم روز دنیا، اطلاعات خاصی ندارند که این امر باعث شده در باشگاه ها افراد به سبک های قدیمی تمرین کرده و به راحتی نیز از مکمل های غذایی و داروها استفاده کنند.

دکتر صدیقه دهنایی نیز در این رابطه گفت: اگر ورزشکاران کراتین خالص مصرف کنند، عوارض جانبی خاصی به دنبال نخواهد داشت، اما اگر این ماده به مقدار زیادی در جوانان مصرف شود، عوارض کلیوی و گوارشی خاصی را به وجود می آورد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در کشورما، اغلب افراد درک صحیحی از استفاده از کراتین ندارند، افزود: کراتین در بدن نیز به خودی خود ترشح می شود و افرادی که به نوعی مشکلات کلیوی دارند، بهتر است از این ماده استفاده نکنند.

به طور کلی بسیاری از کارشناسان معتقدند، تاثیرات تقویت کننده های شیمیایی به ویژه کراتین در بدن غیرواقعی است و خطرات بسیاری را متوجه سلامتی بدن می کند.

ورزشکاران باید بدانند که مارک های زیادی در بازار وجود دارد که به تمام آن ها نمی شود اطمینان کرد و در صورت تمایل به استفاده از مکمل های غذایی باید حتما با پزشک متخصص مشورت نمایند تا در آینده با مشکلات عدیده ای مواجه نشوند.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری

مواد نیرو زا

نوشابه انرژی زا و محتویات آن

خریداران نوشابه های انرژی زا می دانستند که این نوشابه ها صددرصد سالم نیستند اما همین که به آنها این امکان رامی داد که ساعات بیشتری از روز را با انرژی به کار بردارند برایشان کافی بود.
ورزش

آشنایی با کمک غذای گلوتامین

مین بدن شما تنها مقدار مشخصی گلوتامین تولید میکند و هنگامی که شما بدن خود را تحت فشار جسمی (مانند ورزش) قرار میدهید، نیاز به گلوتامین افزایش میابد و در بیشتر موارد بدن نمیتواند این نیاز را به طور کامل برآورده سازد. هن...
مواد نیرو زا

آشنایی با مکمل غذایی کریئتین

کریئتین (CREATINE) نوعی ماده مرکب است که هم میتواند در بدن تولید شود یا به عنوان یک مکمل غذایی مورد استفاده قرار گیرد. نام شیمیایی کریئتین، متیل گوانیدین - استیک اسید (METHYL GUANIDINE-ACETIC ACID) و فرمول شیمیایی آن به قرار...

منبع : tebyan.net