رونق کشتی در گرو احیای قهرمانی ایران


کشتی کشور در آستانه آزمونی دیگر قرار دارد. آزمونی با عنوان رقابت های قهرمانی کشور که کشتی گیران سراسر کشور را رودرروی هم قرار می دهد تا مشخص شود هیات های کشتی استان های کشور طی ۱۲ ماه گذشته چه روندی را طی کرده اند و تا چه حد در شناسایی و پرورش استعدادها موفق بوده اند و حرکت رو به جلو داشته اند.

کشتی قهرمانی کشور به رغم قدمت کهنی که دارد و سابقه برگزاری اولین دوره آن که به سال ۱۳۱۸ بازمی گردد، به عنوان قدیمی ترین مسابقه رسمی داخلی هنوز در تقویم فدراسیون کشتی گنجانده شده است و به اجرا در می آید، اما با کدام هدف و برداشت مفید و سازنده ای؟ تا جایی که سال هاست مسابقه های قهرمانی کشور به صرف آن که تقویم فدراسیون طبق سنوات گذشته به مرحله عملیاتی برسد، برپا می شود ؛ بدون کمترین تاثیر و ایجاد انگیزه ای نزد تیم ها و کشتی گیران سطح کشور.

در حالی که مسابقه های کشتی قهرمانی کشور از همان سال های اولیه به عنوان مهم ترین میدان رقابت میان مدعیان داخلی در حکم مسابقه های انتخابی تیم ملی جایگاه ویژه ای برای خود دست و پا کرده بود، اکنون فاقد آن اعتبار و هدف گذاری گذشته است و کمتر کشتی گیر اسم و رسم دار و صاحب عنوانی به خود رنج زحمت و رویارویی با حریفان گمنام را می دهد.

این در حالی است که از سال های دور قهرمانان پر آوازه ای چون حسن سعدیان، غلامرضا تختی، امامعلی حبیبی، محمدعلی خجسته پور، محمود ملاقاسمی، مهدی یعقوبی، ابراهیم سیف پور، عبدالله موحد، منصور مهدیزاده، محمدعلی صنعتکاران، ابراهیم جوادی، شمس الدین سیدعباسی، برادران محبی، علیرضا سلیمانی، رضا سوخته سرایی و ... با حضور در گردهمایی سالانه قهرمانی کشور باعث رونق و ارتقای سطح کیفی رقابت ها شده اند و مهم تر از آن از دل همین مسابقه ها به تیم های ملی و پیکارهای جهانی و المپیک راه یافته اند.

اکنون کشتی قهرمانی کشور دیگر نه اعتبار گذشته را یدک می کشد و نه کشتی گیران برای شرکت در این رقابت ها سر و دست می شکنند. در نهایت کشتی گیران نخبه و مدعی تیم ملی دیگر رغبت و انگیزه ای همچون قهرمانان دهه های پیشین برای حضور در چنین مسابقه هایی نشان نمی دهند.

بدون شک دلایل کمرنگ شدن سطح کیفی و کمی رقابت های قهرمانی ایران به سیاست های غلط کارگزاران و نبود اهداف جاذبه دار و تاثیرگذار از سوی مسوولان فدراسیون برمی گردد؛ زیرا تعدد مسابقه های مختلف داخلی و خارجی و اختصاص دستمزدها و جوایز اغواکننده و قابل توجه در سال های اخیر باعث شده تا کشتی گیران نسبت به مسابقه های بدون هدف که تاثیر معنوی و مادی ای در سرنوشت آنها ندارد، بی اعتنا و بی تفاوت نشان بدهند.

در چنین اوضاع و احوالی مسوولان و کارگزاران فدراسیون کشتی باید فکر و چاره ای اساسی برای احیای مهم ترین و باسابقه ترین مسابقه داخلی کشور اتخاذ کنند. مسابقه ای که می تواند نشاندهنده میزان فعالیت و سازندگی مربیان تهرانی و شهرستانی باشد و ملاک سنجشی برای عملکرد بازوان فدراسیون در استان های مختلف کشور تلقی شود.

به هر حال امیدواریم مسابقه های قهرمانی کشور به رغم آن که در زمانی نامناسب و به فاصله ۴۵ روز پس از عملکرد ناامیدکننده کاروان کشتی در بازی های المپیک برگزار می شود، بتواند میدانی برای شکوفایی استعدادها و رونق دوباره کشتی در نقاط مختلف کشور باشد.
  
 
روزنامه جام جم
ویرایش و تلخیص:آکاایران