آکاایران: تغییر برنامه تمرین را هر چند وقت یک بار انجام دهیم؟

آکاایران: تغییر برنامه تمرین برای عضلات تان خوب است، اینطور نیست؟ ما می دانیم که عضلات ما نسبت به فشاری که به آنها وارد می کنیم سازگاری پیدا می کنند و این سازگاری و انطباق باعث رشد عضله و کسب قدرت می شود. عضله فاقد فشار کافی، دلیلی برای تطبیق دادن خود نمی بیند و بدین ترتیب هرگز تغییری روی نخواهد داد. عضله در اثر به چالش کشیده نشدن و تحت فشار قرار نگرفتن به مرور زمان تحلیل خواهد رفت.

اما حتماً افرادی را دیده اید که سال هاست باشگاه می روند و تمرین می کنند اما هنوز همان شکل و فرم اندام را دارند که قبلاً داشتند. البته اگر مثبت نگاه کنیم باید بگوییم این اشخاص مطمئناً فوایدی از تمرینات نصیب شان می شود، مثلاً کاهش روند از دست دادن بافت عضله که طبیعتاً با افزایش سن روی می دهد، اما آنها می توانند خیلی بیشتر از این ها از تمرینات خود بهره ببرند. میزان قدرت این افراد تغییری نکرده است و با وجود اینکه مرتب تمرین می کنند سایز عضلات را افزایش نداده اند. علتش این است که عضله باید به طور مداوم به چالش کشیده شود یعنی تغییر برنامه تمرین تا تغییری روی بدهد. برای پیوستگی چالش عضلات تحت تمرین باید اصل اضافه بار تدریجی را رعایت کنیم؛ یعنی تدریجاً فشاری را که بر عضلات وارد می کنیم به شیوه ای کنترل شده افزایش دهیم.

متغیرهایی وجود دارند که می توانیم تغییرات را روی آنها اعمال کنیم مانند:

  • ست ها
  • شدت
  • حجم
  • مدت
  • فرکانس
  • ریکاوری
  • ترتیب تمرین ها

یک راه دیگر برای تغییر برنامه تمرین تغییر فشار وارد بر عضله توسط تغییر تمریناتی است که انجام می دهید. چرا تمرین را تغییر دهیم؟ عضلات برای این طراحی شده اند که در یک فضای سه بعدی حرکت کنند. وقتی شما یک تمرین قدرتی انجام می دهید، عضلات را در یک سطح حرکتی تمرین می دهید؛ فرانتال (عرضی)، ساجیتال (سهمی) و یا سطح سهمی (فوقانی – تحتانی). مثلا تمرین دو سربازو و اسکوات، عضلات را در سطح ساجیتال به کار می گیرند، اینها حرکاتی هستند که شامل حرکت از جلو به عقب و یا خمش و کشش می شوند. اما تمرینات فرانتال آنهایی هستند که می توانید با پشت خود در مقابل دیوار انجام دهید، مثلاً نشر از پهلو. تمرینات ترانسورس نیز تمریناتی هستند که شما بدن خود را می چرخانید، مثلاً لانگز چرخشی.

تغییر برنامه تمرین را هر چند وقت یک بار انجام دهیم؟تغییر برنامه تمرین را هر چند وقت یک بار انجام دهیم؟

ایده آل این است که از رویکردی چند سطحی برای تمرین استفاده کنید و تمرینات متنوعی را در روتین داشته باشید. زیرا تمرین دادن عضلات در تمام سطوح حرکتی کمک می کند فیبرهای عضلانی بیشتری در یک عضله به کار گرفته شوند. برای به کار گرفتن هر گروه عضلانی به شیوه ای چند سطحی باید تمرینات گوناگونی انجام دهید.

اما انجام تمام تمرینات لازم برای به کار گرفتن یک عضله در تمام سطوح حرکتی، بسیار سخت و چالش برانگیز بوده و در نهایت بسیار به درد سر خواهید افتاد. رویکرد بهتر این است که روی یک سری از تمرین ها تمرکز کنید، اصل اضافه بار تدریجی را به کار ببرید و هر وقت عضلات شروع کردند به عادت کردن به حرکات فعلی، سراغ یک گروه عضلانی نوین بروید که عضلات متفاوتی را به کار بگیرید. پیش از اقدام به تغییر، چه مدت باید تمرین کنید؟ به طور کلی عضلات شما بعد از ۶ تا ۸ هفته با یک تمرین سازگاری پیدا می کنند.هر چند ۶ تا ۸ هفته برای تغییر برنامه تمرین یک دستورالعمل کلی است اما زمانی که عضله برای انطباق خود با تمرین نیاز دارد، بسته به فرد و میزان تمرین، متفاوت است. اگر در تمرینات قدرتی مبتدی باشید مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سازگاری نسبت به تمرین اتفاق بیفتد، ضمناً ممکن است به بیش از ۶ تا ۸ هفته زمان برای تغییر برنامه تمرین نیاز داشته باشید تا با همان روتین، عصب های شما هم در تمرین مهارت پیدا کنند و یاد بگیرید هنگام انجام تمرینی خاص، عضلات را چگونه حرکت دهید. معمولاً ۶ هفته یا بیشتر طول می کشد تا مغز و عضلات، الگوهای حرکتی نوین را خوب یاد بگیرند.

بعضی از مربیان فیتنس توصیه می کنند تا زمانی که تمرین فعلی تان جواب می دهد، تغییر برنامه تمرین را در فکر نداشته باشید. به عبارتی دیگر، وقتی که آن تمرین را انجام می دهید دیگر نتیجه ی خاصی نمی بینید. یک دلیل دیگر برای تغییر تمرین این است که به یک عدم تعادل عضلانی می رسید و لازم است یک گروه عضلانی خاص را سخت تر تمرین دهید و روتین فعلی تان این کار را نمی کند. خستگی و دلزدگی نیز دلیل دیگری برای تغییر تمرینات است. اگر روتین تان آنقدر عادی شده که در خواب هم می توانید آن را انجام دهید، پس دیگر فایده ای برای تان ندارد و این به شوق و انگیزه ی شما لطمه می زند؛ وقت آن است تحولی ایجاد کنید.

تغییر می تواند جزئی باشد اما نتیجه داشته باشد

تغییر روتین تمرینات قدرتی لزوما نباید یک تحول اساسی باشد. به جای اینکه تمرینات کاملاً نوین را وارد برنامه کنید، تغییرات جزئی در تمرینات فعلی خود ایجاد کنید. اگر لانچ روبه جلو و لانچ معکوس را انجام می دهید، حالا لانچ کرتسی را انجام دهید. اگر همیشه دو سربازو انجام می دهید، حالا جلو باز چکشی را انجام دهید. آیا اغلب از دمبل استفاده می کنید؟ خب حالا سراغ هالتر بروید. همچنین می توانید چند تمرین فاقد وزنه را به برنامه وارد کنید. حتی تغییرات ناچیز هم می توانند عضلات مورد هدف را به شیوه ای متفاوت بکار بگیرند و آنها را وادار به رشد کنند. اما گاهی خوب است که تمرینات را کلا تغییر دهید تا گروه عضلانی خاصی را در یک سطح حرکتی دیگر فعال کنید.

تمرینات قدرتی فعلی خود را پیشرفته تر کنید

به جای اینکه تمرینات را کلا تغییر دهید می توانید تمرینات فعلی خود را با تغییر الگو، چالش برانگیزتر کنید. مثلاً وزنی را که استفاده می کنید تغییر دهید (با مدل هرمی یا هرمی معکوس). چند دراپ ست اضافه کنید یا رویکرد سوپر ست را در پیش بگیرید. یک رویکرد دیگر تغییر تعداد ست ها و تکرارهایی است که انجام می دهید. اگر معمولاً تمرکزتان روی استفاده از مقاومت بالا و تکرارهای کم است، حالا آن را تبدیل به مقاومت کمتر یا تکرارهای بیشتر کنید. حتی می توانید مقاومت و تعداد تکرارها را به شیوه ی چرخشی تغییر دهید تا عضلات تان به یک حالت تمرین عادت نکنند.تمرینات را زود به زود تغییر ندهید

زمانی که «غافلگیر کردن عضله» بسیار مُد بود؛ نظریه ای که می گوید شما باید فشارهای وارد بر عضله را مدام تغییر دهید تا همیشه در حالت غافلگیری بمانند. این توصیه تقریباً به حاشیه رفته است. چون یافته ها نشان داده شما برای کسب تبحر در تمرینی خاص به زمان نیاز دارید و باید به عصب های تان اجازه دهید سررشته ی کار دست شان بیاید، مخصوصا اگر تمرینی برای تان کاملا نوین باشد. بنابراین عادت نکنید که زود به زود، مثلا هر دو سه هفته، تمرینات را تغییر دهید تا عضلات تان اصطلاحا غافلگیر شوند. عضلات معمولا ۴ تا ۶ هفته زمان نیاز دارند تا به یک برنامه ی تمرینی عادت کنند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

.

منبع : elmevarzesh.com