Reviewed by Admin on May 22Rating:

اشتباهات بزرگی که نباید مرتکب شد

<>
اشتباهات بزرگی که نباید مرتکب شداشتباهات بزرگی که نباید مرتکب شد

همیشه شروع هرکاری نیاز به مطالعه و احتیاط بیشتری دارد. در بدنسازی مهم نیست که مبتدی باشید، مهم این است که اشتباهات رایج مبتدی ها را شناسایی کرده و مرتکب نشوید تا خیلی بی دردسر و شیک رشد کنید. بعضی از فاحش ترین اشتباهات مبتدی های بدنسازی در این مقاله برشماری شده است تا با اجتناب از آنها راحتتر به خوش فرمی برسید.

۱- تقلید از برنامه حرفه ای ها

هیچ اشکالی ندارد که مجله موردعلاقه خود را تهیه کنید یا از وب سایت بدنساز حرفه ای موردعلاقه خود دیدن کنید و روش های تمرینی آن را مطالعه کنید، اما نباید اول کار از آنها تقلید کنید. اکثر حرفه ای ها بین ۵ تا ۲۵ سال سابقه تمرین دارند و کلی زمان برده که بدنشان را بسازند و ظرفیت تمرینی خیلی بالایی دارند.
اکثر برنامه های تمرینی آنها بر اساس آمادگی جسمانی فعلیشان است؛ بویژه در مورد مقدار وزنه هایی که استفاده می کنند این موضوع خیلی صدق پیدا می کند.
ناگفته نماند که اکثر حرفه ای ها غول های ژنتیک هستند که رسیدن به دستاوردهای آنها برای ۹۹ درصد افراد عادی غیرممکن است. باید تمرین را در سطحی منطقی و بر اساس آمادگی خودتان شروع کنید تا بتوانید تمرینات را ادامه دهید.

۲- فرار از گرم کردن

خیلی ها در لحظه ورود به باشگاه احساس سوپرمن بودن می کنند و تصورشان این است که چیزی به نام کشیدگی عضلانی تا درد مفاصل موجود نیست. با اینکه وزنه های سنگین بسیار وسوسه انگیز هستند، اما توصیه اکید می شود بدن را به خوبی گرم کنید (۵ دقیقه روی تردمیل باشید، حرکات وزن بدن اجرا کنید و چند ست پرتکرار هم اجرا کنید).
شروع تمرین با بدن سرد می تواند چند سال بعد اثرات منفی اش را نشان دهد.
باید عادت کنید که همیشه قبل از تمرین شدید بدن را گرم کنید، این کار کمک می کند تا تخریب شدن عضلات، تاندون و لیگامنت ها به حداقل برسد و اجازه می دهد که تا هر زمان که بخواهید تمرینات سخت و شدید را ادامه دهید.

۳- غفلت از حرکات اصلی

خیلی از باشگاه های پر زرق و برق تجهیزات خیلی اغواکننده ای دارند و برای هر گروه عضلانی معمولاً چندین دستگاه وجود دارد. الزاماً تمرین با این دستگاه ها نادرست نیست، اما مبتدی ها تمایل دارند که کل برنامه تمرین خود را روی حرکات مذکور پایه ریزی کنند.
دستگاه ها و کابل ها جایگاه خاص خودشان را در برنامه های تمرینی دارا هستند، اما وقتی که شروع به کار می کنید هیچ حرکتی مؤثرتر از حرکات وزنه آزاد اصلی مثل اسکوات، ددلیفت، زیربغل هالتر خم، پرس سرشانه، پرس سینه، پرس بالاسینه، پارالل، بارفیکس و جلوبازو هالتر موجود نیست.
ابتدا باید روی این حرکات به تبحر کافی برسید و بعد از آن سراغ حرکات دستگاهی بروید.

۴- سنگین کردن زودهنگام

وقتی که مبتدی های باشگاه شاهد تمرین افراد پیشرفته می شوند و نگاهشان به دمبل و وزنه های حرفه ای ترها جلب می شود بلافاصله تحریک می شوند تا از وزنه های سنگین استفاده کنند درحالیکه وزنه ها اغلب برای مبتدی ها بسیار سنگین تر از چیزی است که بتوان فرم درست را رعایت کرد. اگر خیلی زود سراغ وزنه های سنگین بروید نه تنها وقت خود را تلف می کنید، بلکه احتمال آسیب را زیاد می کنید.
افراد با تجربه ای که در باشگاه هستند وقتی مبتدی هایی را ببینند که با بهترین فرم حرکتی تمرین می کنند بسیار بییشتر تحت تأثیر قرار می گیرند تا دیدن کسانی که با بدترین فرم از وزنه های سنگین استفاده می کنند.
باهوش باشید و همیشه فرم حرکت را به وزنه ارجحیت دهید و اجازه دهید که مقدار وزنه های کاربردی با چگالی عضلانی تان هماهنگ باشد.

۵- تمرین زدگی

بعضی ها اعتقاد دارند چیزی بعنوان تمرین زدگی موجود نیست. اما این باور غلط است. تمرین زدگی پدیده ای واقع است که می تواند شما را از رسیدن به بهترین سطح پیشروی باز دارد. خیلی از مبتدی ها بی صبرانه و خستگی ناپذیر تمرین می کنند در نتیجه احتمال این که بیش از نیاز تمرین کنند خیلی زیاد است. آنها فکر می کنند هرچه بیشتر حجم عضلانی بیشتری بدست می آورند.
اما یادتان باشد بدن در زمان تمرین نیست که عضله می سازد بلکه در زمان استراحت و ریکاوری است که رشد می کند. اکثر مبتدی های بدنسازی به شکل شگفت آوری از تمرین ۳ الی ۴ جلسه در هفته نتیجه می گیرند و هرگز نباید بیشتر از ۲ روز متوالی تمرین کنند.

۶- تمرین روی موردعلاقه ها

حتی بدنسازان حرفه ای مشهور نیز روزی که شروع به تمرین کردند درگیر این اشتباه شده بودند به طوری که اکثرشان فقط سینه و بازو را تقریباً هر روز تمرین می دادند و در عین حال از عضلات دیگر مثل ران و زیربغل غافل هستند.
البته این ماجرا قابل فهم است، چراکه عضلات سینه و بازو از روی تی شرت هم قابل رؤیت هستند، اما باید مراقب باشید درگیر این بی توجهی نشوید و همه گروه های عضلانی بدن را با شدت و تلاشی یکسان تمرین دهید تا بتوانید فیزیکی متناسب و یک پارچه قوی بسازید.

این مقالات را هم ببینید

بدنسازی:بالاتنه را با سیستم PHP بسازید

آیا لیفت های سنگین کمر را پهن می کند؟

۹پیشنهاد تخصصی تغذیه برای بدنسازان

.

منبع : donyayeazoleh.com